Son Dakika: Bitcoin Fiyatı Birden $7650’yi Gördü, Artışın Sebebi Ne?

0

Bitcoin bu sabah 08:30 sularında hızla artmaya başladı. 6400 dolar civarında uzun bir zamandır yatay seyir izleyen fiyat, son bir saat içerisinde 7250 USD’ye kadar çıkış gösterdi. Bu %10’ları aşan bir artış anlamına geliyor.

Artışın temel nedenlerinden biri Bitcoin ve kripto para piyasaları için önemli olan Kasım ayının yaklaşıyor olması olabilir. Bilindiği gibi bu zamana kadar her Kasım ayı öncesi ve sonrasında büyük fiyat dalgalanmaları yaşandı ve geçen sene olduğu gibi büyük fiyat artışları gözlendi.

Diğer bir neden ise varlığı sürekli sorgulanan USDT (Tether) olabilir, son zamanlarda Tether’in bankalarla ciddi sorunlar yaşadığı biliniyor. Yazının hazırlandığı tarih itibariyle USDT fiyatı $0.96 rakamına kadar gerilemiş durumda. USDT’de yaşanan sıkıntılar Bitcoin fiyatını olumsuz yönde etkiliyor olabilir. Öyle ki bu fiyattan da anlaşılacağı üzere USDT’ye güven azalmış durumda. Bir diğer görüş ise Bitfinex’in USDT ile Bitcoin fiyatını şişiriyor olması. Bir çok uzman bu zamana kadar karşılığı olmayan Tether ile Bitfinex’in manipülasyon yaptığını düşündüğünü belirtmişti. Diğer yandan Binance’nin USDT’yi listeleme dışı bırakacağı da söylentiler arasında, bu da USDT’de panik yaşanmasına neden oluyor olabilir.

Yazının yayınlandığı saat itibariyle ise 1 BTC Bitfinex’te 6970 USD’den işlem görüyor. Öte yandan USDT bulunmayan borsalardan biri olan Bitstamp’ta ise 1 BTC 6580 dolarlardan işlem görmekte. Aradaki bu fark durumun USDT tabanlı olduğunun ipuçlarını veriyor olabilir. Neden ne olursa olsun bu yükseliş kripto paralarda boğa piyasasına girildiği anlamına gelebilir.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?