Singapur Kripto Borsası Vauld Para Çekme İşlemlerini Donduruyor

0
Vauld Logo

 Crypto CeFi borç veren Vauld, “tüm para çekme, alım satım ve para yatırma işlemlerini” askıya aldı.

Kripto bulaşması başka bir zayiat olduğunu iddia ediyor. Singapur merkezli kripto borsası Vauld yaptığı açıklamada, “Vauld platformundaki tüm para çekme, alım satım ve para yatırma işlemlerini derhal askıya alma konusunda zor bir karar” verdi.

Vauld müşterilerinin “12 Haziran 2022’den bu yana 197,7 milyon doları” geri çekmeye çalıştıkları için grup, kripto bankasında bir kaçış gibi görünüyor, “moratoryum için Singapur mahkemelerine başvurma” niyetinde.

Para çekme işlemlerini askıya alma kararı, çığlık atan bir U dönüşüdür. Bildirildiğine göre, Vauld bu yıl Mayıs ayında yönetim altında 1 milyar dolarlık varlığa sahip olmakla övünürken , 16 Haziran’da bir şirket e-postası, işin “her zamanki gibi çalışmaya devam edeceğini” belirtti. Sadece 18 gün sonra şirket “potansiyel yeniden yapılandırma seçeneklerini” araştırıyor.

21 Haziran’da CEO Darshan Bathija, Vauld’un ekibini %30 oranında azalttığını tweetledi – şirketin baskı altında olduğunun ilk işareti. Bathija ayrıca, Three Arrows Capital’in (3AC) şirkette erken bir yatırımcı olduğunu, ancak 2021’in sonlarında ayrıldığını da vurguladı.

Vauld’dan yapılan açıklamada, müşterilerin parasını dondurma kararlarının ardındaki nedenlerin “değişken piyasa koşulları, kilit iş ortaklarımızın finansal zorluklarının bizi kaçınılmaz olarak etkileyen finansal zorlukları ve mevcut piyasa ortamı” olduğu öne sürüldü.

Bununla birlikte, 3AC’nin ölümü anılır ve merkezi finans (CeFi) şirketleri arasında kapitülasyona önemli bir katkıda bulunur. 3AC, muhteşem bir şekilde patlayan ve 3AC’nin  varlıklarını 560 milyon dolardan 670 dolara  indiren Luna Classic’e (LUNC) önemli ölçüde maruz kaldı.

Gerçekten de Vauld, Celsius, Voyager ve BlockFi gibi büyük CeFi platformlarının izinden gidiyor. Voyager , müşterilerin fonlarını dondurma konusundaki son kararlarından açıkça 3AC’yi sorumlu tuttu ve BlockFi, finansal zorlukların ardından FTX ile 240 milyon dolarlık bir anlaşmaya yakınken, Celsius’u iflastan kurtarma planları yakın zamanda lider yatırımcı BnkToTheFuture tarafından paylaşıldı.

Kripto araştırmacı gazeteci Otterooo için Vauld’un çekişmesi, yatırımcıların kendi anahtarlarını tutmaları için daha fazla motivasyon sağlıyor. Birinin özel anahtarlarına sahip olmak , kripto yatırımının yol gösterici bir ilkesidir : Kendi anahtarlarınıza sahip değilseniz, madeni paralarınıza da sahip değilsiniz.

Mart 2021 basın açıklamasında bildirdiği gibi, Vauld, Tether ( USDT ) ve Dai ( DAI ) gibi popüler stablecoin’lerde çift haneli faiz oranlarıyla övünerken , Bitcoin ( BTC ) faizi %7,23’e ulaşabilir. Aslında, kripto para tokenlerinizi Vauld’a “ödünç verirken” bir getiri elde edersiniz. Ancak şirket, varlıklarınızın etkin bir şekilde sahibidir.

Vauld’un Mart 2021’deki faiz oranları. Kaynak: Vauld

Oranlar, biri çalışmaya devam eden Celsius, BlockFi ve Nexo gibi borç verenler ve faiz sahipleri ile rekabet halindeydi. Nexo, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Bağımsızlık Günü nedeniyle müşteri işlemlerinde gecikmeler olabileceğini  tweetledi.

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?