Sıcak Gelişme: Ethereum Topluluk Fonu Kuruldu

0

Ethereum temelli projeler birararaya gelerek Ethereum Community Fund’ı (ETC) kurdu. Fonun websitesinde yer alan açıklamaya göre Ethereum Topluluk Fonu ethereum altyapısının gelişimini fonlamada bir çatı kurum işlevi görecek.

OmiseGo, Cosmos, Golem, Maker, Global Blockchain Labs ve Raiden EFC’nin kurucu üyeleri olarak listeleniyor. OmiseGo kurucusu Jun Hasegawa Medium’da bir yazı kaleme aldı. Hasegawa yazıda, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum Vakfı yönetim müdürü Ayako Miyaguchi ve OmiseGo genel müdürü Vansa Chatikavanij’in ETC’de danışman olarak görev alacağını müjdeledi.

“Ethereum Topluluk Fonu” fikri Infrastructure Grant (Altyapı Ödeneği) programından esinlendi. Infrastructure Grant ETC’nin websitesinde şu şekilde tanımlanıyor:

“Projelere hayati derecede öneme sahip açık kaynaklı altyapı, araç gereç ve uygulama gibi alanlarda yardım ve destekte bulunmak için geliştirilmiş kalıcı bir fon sağlama sistemi.”

Jun Hasegawa bunun yanı sıra danışman olarak projeye dahil olan üç önemli ismi twitter’dan kutladı ve ilerisi için çok heyecanlı olduğunu kaydetti.

Öte yandan EFC ethereum altyapısını geliştirmek için uluslararası arenada kurulmuş ilk Ethereum temelli proje değil. 2017 yılında kurulan Enterprise Ethereum Alliance (Ethereum Kurumsal İttifakı) oldukça önemli işler başardı ve ethereum’un fiyatının fırlamasının önemli sebeplerinden biri olarak gösterildi. EEA aynı zamanda dünyanın en büyük açık kaynaklı blockchain projesi.

Hala aktif olarak çalışan Ethereum Kurumsal İttifakının 200’ün üzerinde şirket ve kurumla partnerlik anlaşması bulunuyor. Bu şirketler arasında JP Morgan, Santander, Mastercard ve Intel gibi dünya devleri bulunuyor.

Tıpkı EEA gibi yeni kurulan Ethereum Topluluk Fonunun (ETC) da ethereum fiyatına uzun vadede olumlu katkıda bulunacağı öngörülüyor.

Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?