SegWit2X Planı Durduruldu !

0

Önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen SegWit2X’in az önce Linuxfoundation.org üzerinde yayınlanan bir duyuru ile durdurulduğunu öğrendik. Bölünmeye günler kala yapılan bu açıklama ile bitcoin dünyası derin bir nefes aldı.

Yapılan açıklamada iptalin ana nedeni olarak bitcoin dünyasını ikiye bölmüş olmaları gösteriliyor. Böyle bir amaçlarının kesinlikle olmadığını dile getiren Mike Belshe, ilerleyen dönemlerde yaşanacak yoğunluklardan dolayı blok büyüklüğünün artırılması gerekeceği görüşünde. Şimdilik iptal edilen SegWit2X’in ne zaman tekrar gündeme geleceği ise ilerleyen günlerde ortaya çıkacaktır.

SegWit2X’in ne olduğunu ve eğer gerçekleşmesi durumunda Bitcoin dünyasına ne gibi etkileri olacağını soru-cevap şeklinde aşağıdan okuyabilirsiniz.

Bu açıklama, planı en başından beri destekleyen şirket ve kişiler tarafından da desteklendi. Bunların arasında Mike Belshe, Xapo CEO’su Wences Casares, maden havuzlarından Bitmain’in ortak kurucusu Jihan Wu, Bloq CEO’su ve ortak kurucusu Jeff Garzik, Blockchain CEO ve ortak kurucusu Peter Smith ve Shapeshift CEO’su ve kurucusu Erik Voorhees bulunuyor.

Ayrıca bitcoinfoundation.org yöneticilerinden Charlie Shrem de konu hakkında bir Tweet attı.

SegWit2X nedir? 

29 Temmuz’da yapılan SegWit güncellemesinin bir devamı olan SegWit2X, bitcoin ağındaki blok büyüklüklerini artırmak ve giderek artan işlem talebini daha hızlı şekilde yerine getirmeyi ve az gelirden şikayetçi olan madencilere daha fazla kazandırabilmeyi hedefliyordu. Burada bilmemiz gereken iki önemli detay olduğunu düşünüyorum:

  • Bir çok cüzdan SegWit güncellemesini destekleyecek şekilde güncelleme yapmadı. Bu nedenle SegWit’in olumlu olması beklenen etkisi pek yansımadı. Yani SegWit2X için, gerçekleşmemiş bir güncellemenin devamı niteliğinde bir güncelleme olacaktı diyebiliriz.
  • SegWit2X’i destekleyenler yani New York Anlaşması’nı imzalayanlar Bitcoin.com, BitFury, BitGo, Bitmain, BitPay, Blockchain Bloq, RSK Labs ve Xapo gibi dünyanın en büyük madencilik firmalarıydı ve tahmin ettiğiniz gibi bir tekelleşmeye doğru ilerliyorlardı. Bu arada “New York Anlaşması” aslında bir anlaşma bile değil çünkü bitcoinin ana geliştirici ekibi bu anlaşmayı ne imzaladı ne de bir toplantısına katıldı. Madenci şirketlerin kendi arasında yaptığı bir şey aslında bu “anlaşma”…

SegWit2X, hard fork (çatallanma) mu? 

Çok garip gelecek fakat aslında bu bir hard fork olmayacaktı. SegWit2x’i Bitcoin Core destekçileri “saldırı” olarak görüyordu. SegWit2X güncellemesini destekleyenler ise en uzun zinciri oluşturmayı hedefledikleri için “asıl bitcoin biz olacağız” diyorlardı. Yani yeni bir altcoin (bitcoin cash gibi…) olma hedefleri yoktu, bitcoin olarak yollarına devam etmeyi amaçlıyorlardı.

Yani bir bölünme olacaktı fakat bu bölünmeyi destekleyenler kişiler kendilerini asıl bitcoin olarak adlandırmayı planladığı için ufak bir kaos meydana gelecekti. Zaten saldırı olarak görülmesinin nedeni de buydu.

Bitcoin Core ve kullanılmayan bitcoinler

Coinmarketcap verilerine göre bitcoin pazarı şu anda 125 milyar dolarlık bir pazar ve son 24 saat içerisinde alım-satım işlemlerinde kullanılan bitcoin miktarı sadece 2.5 milyar dolar. Grafik olarak incelediğimiz zaman bu rakamın daha önce en fazla 3.5 milyar dolara kadar ulaştığını görüyoruz. Unutulan, kaybolan ve Satoshi Nakamoto’un cüzdanlarında olduğu varsayılan 1-2 milyon bitcoin olduğunu düşünürsek bile hiç dokunulmayan yaklaşık 13 milyon bitcoin bir yerlerde duruyor.

Bu kripto paraların nerede, kimlerin hesaplarında olduğu da şu anda bildiğimiz bitcoinin geleceği açısından oldukça önemli. İlerleyen dönemlerde meydana gelecek bölünmeler veya fikir ayrılıkları olması durumunda elinde bitcoin yatırımı bulunan bu gizemli kişiler yine oldukça önemli bir rol oynayacaklar.

SegWit2X’in iptali ile birlikte altcoin dünyasında ciddi bir yükseliş meydana geldi. SegWit2X’in gerçekleşmesi sonrası bitcoin sayıları kadar ödül yeni kripto para kazanmayı bekleyenler tekrar altconin’lere geçmeye başladı da diyebiliriz.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?