SEC 3 Bitcoin ETF’sini Erteledi!

0

ABD’nin finansal regülatörü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dün gece yayınladığı bir karar ile üç Bitcoin (BTC) tabanlı borsa yatırım fonunun (ETF) ertelendiğini açıkladı.

Bu yılın başlarında varlık yönetim firmaları BitwiseAssetManagement, VanEck/SolidX ve son olarak da Wilshire Phoenix tarafından başvurusu yapılan üç Bitcoin ETF’sinin borsası ise NYSE Arca ve CBOE BZX olarak bilinmekteydi. Başvurular Şubat ve Haziran aylarında yapıldı ve yasal olarak 240 günlük karar süresinin içerisine girilmişti.

Bitcoin ETF’si Yine Ertelendi

Bitwise ve VanEck/SolidX’in Bitcoin ETF’lerinin yeni erteleme ile son karar günü sırasıyla 13 Ekim ve 18 Ekim olarak güncellendi ve SEC ikisi için daha fazla erteleme yapamayacak. İlgili güne kadar ya tam ret ya da tam kabul vermek zorunda. Bunun yanı sıra nispeten daha az bilinen Wilshire Phoenix için olan son karar günü ise 29 Eylül şeklinde güncellendi.

Geçtiğimiz yıllarda birden çok firma Bitcoin ETF’si başvurusunda bulunsa da, SEC bunların hiçbirisini kabul etmedi ve temel olarak regülasyonlarla ilgili gerekliliklerin yerine getirilmediğini dile getirdi. SEC’in en çok üzerinde durduğu konu ise piyasa manipülasyonu, piyasa gözlem araçlarının yetersizliği ve yatırımcıların dolandırılması. Olası bir Bitcoin ETF onayının ise piyasayı hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere çıkartacağı bekleniyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?