Satoshi’nin bir e-postasıyla başlayan hikayede 10. yıla gelindi

0

Bitcoin 109 Milyar Dolar Piyasa Değeriyle 10 Yaşında

Bitcoin whitepaper’ı 31 Ekim 2008’de ilk defa görücüye çıkmıştı.

Halen gerçek kimliği gizemini koruyan Satoshi Nakamoto tarafından yazılan yazının başılığı “Eşten eşe elektronik para sistemi” idi. Nakamoto o gün şifre bilimcilerden oluşan bir e-posta listesine bir not iliştirerek mesaj göndermişti:

Bir süredir elektronik para sistemi üzerinde çalışıyorum. Eşten eşe çalışıyor ve 3. taraflara güvene ihtiyaç duymadan işleyebiliyor.

Nakamoto yazısında devrimsel teknolojisini ve parasal sistemi merkezsiz hale getirecek özelliklerini açıkladı. Mekanizma sanal bir coin’le çalışıyordu. Daha önceden kriptografik olarak güvenli birçok dijital para yaratma girişiminde bulunulmuştu ancak tam anlamıyla başarılamamıştı.

Nakamoto’nun e-postasından kısa bir süre sonra, 2009 yılında Bitcoin açık kodlu olarak geliştiricilere sunuldu. Aynı zamanda Nakamoto 3 Ocak 2009’da ilk bloğu oluşturdu. Birçok yatırımcı Satoshi’yi anmak adına bloğun oluşturduğu adrese Bitcoin gönderdi. İlginç olan gönderilen coin’ler hiçbir zaman harcanmadı. Nakamoto’nun ilk blokları oluşturduğu için kazandığı BTC’lerle birlikte yaklaşık 700 bin ile 800 bin arasında BTC’ye sahip olduğu tahmin ediliyor.

Diğer yandan Blockchain teknolojisi dijital güvenin oluşmasında önemli bir rol oynadı. Saydam, verilerin kaydedilebildiği, merkezsiz ve zaman damgaları bulunan sistem ilerleyen yıllarda birçok projenin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Teknik olarak BTC ilk yılında 0,0003 dolar değerindeydi. Bugün itibariyle 10 yaşında 6,326 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 109 milyar dolar. Bazılarına göre küresel bankacılık sistemini değiştirecek olan yegane güç olarak görülüyor. Zamanında Bitcoin’in bu kadar etki yaratabileceğini çok az insan tahmin edebildi. Bitcoin bundan sonraki yıllarda, belki bir on yıl içerisinde kendini çok farklı noktalarda bulabilir.


Kaynak: Coindoo

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?