Ripple Bitcoin’i Geçebilir Mi?

0

Paranın geleceğinin ele alındığı dev etkinlik The Money 20/20 dün Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da sona erdi. Dünyanın dört bir yanından etkinliğe gelen üstün nitelikli kişiler ödeme, finansal teknoloji ve finansal sistemler hakkındaki görüşlerini  paylaştı.

Finans dünyasının nabzının tutulduğu etkinliğe Ripple (XRP) CEO’su Brad Garlinghouse da katıldı. Garlinghouse etkinlik devam ederken CNBC’ye verdiği röportajda Bitcoin ve Ripple hakkında açıklamalarda bulundu.

Röportaj’da Ripple CEO’suna Bitcoin’in, Ripple’ın ve diğer kripto paraların geleceği hakkında sorular yöneltildi. Garlinghouse dijital varlıkların değerinin, yarattıkları kullanım durumuyla ölçüleceğini ifade etti. Kripto para piyasasının şu sıralar abartılmış projelerle dolu olduğunu belirten Garlinghouse gerçek projelerle abartılı olanlar arasındaki dengenin eninde sonunda sağlanacağının altını çizdi. Garlinghouse’a göre bu olay gerçekleştiğinde kripto para piyasaları daha az dalgalı bir tablo çizecek.

Ripple’ın patronu Bitcoin’e büyük bir saygı duyduğunu ve BTC’nin çıkış düşüncesinin muhteşem olduğunu sözlerine ekledi. Ancak Garlinghouse’a göre lider kripto para zamanla rolünü yitirdi ve ödeme sektöründe oluşan ihtiyaçları karşılayamaz bir hale geldi. Öte yandan daha hızlı ve masrafsız olan XRP gibi diğer kripto paraların kendi alanlarında uzmanlaştığını öne süren Garlinghouse bu paraların Blockchain ekosistemindeki belirli sorunları çözdüğüne işaret etti. XRP ile kıyaslandığında BTC çok yavaş ve masraflı kalıyor.

Garlinghouse daha sonra Ripple’ın geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ripple’ın sunduğu ödeme sistemi xRapid’in bu yıl sonuna kadar büyük bankalar tarafından kullanılacağını öngören Garlinghouse söz konusu bankaların sayısının 2019’da artacağını savundu. Bu, aynı zamanda büyük bankaların XRP kullanacağı anlamına da geliyor. Bilindiği üzere xRapid uluslararası ödeme işlemlerini gerçekleştirirken anlık likidite kaynağı için XRP kullanıyor. Buna göre xRapid kullanan bankalar XRP’nin kullanım alanını genişletecek ve kripto paranın sahip olduğu havale ekosisteminin büyümesine katkı sağlayacak.

Sonuç olarak “gerçek kullanım alanlarına sahip XRP, daha çok değer saklama aracı olarak kullanıldığı görülen Bitcoin’i geride bırakabilecek mi?” sorusunun cevabını siz kıymetli okurlarımıza bırakıyoruz. Bilindiği üzere XRP bir dönem, kısa süreliğine de olsa Ethereum’u geride bırakmayı başarmıştı. Kripto para piyasası büyüdükçe zamanla birçok kripto paranın yükselişe geçebileceğinden bahsedebiliriz. Ripple’ın da bu paralardan biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.


Kaynak: Ethereumworldnews

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?