Porsche: Blockchain Uygulamalarını Başarılı Şekilde Test Eden İlk Otomobil Firması

0

Porsche yetkilileri, 22 Şubat’ta yayımladıkları bir basın bülteninde, “Blockchain teknolojisini bir otomobilde kullanan ve bunu başarıyla test eden ilk şirket” olduklarını söylediler.

Porsche otomobillerinde kullanılacak olan Blockchain teknolojisi, şifreli veri günlükleri ile yeni gelişen iş modellerine geçici erişim izni verilebilecek ve telefondaki bir uygulamayla aracın açılıp kapatılması sağlanabilecek. Ayrıca Porsche, Blockchain teknolojisiyle, sürücüsüz araçların güvenliğinin ve yapabileceklerinin üst seviyelere çıkarılabileceğini de belirtti.

Porsche firmasının finansal stratejisti Oliver Döring, Blockchain teknolojisinin muazzam potansiyeline olan inancını şu sözlerle dile getiriyor;

“Blockchain teknolojisini kullanarak çok daha hızlı ve güvenli veri akışı sağlayabileceğiz. Müşterilerimiz araçlarını park ettirmek için valeye verdiklerinde ya da araçlarının başka bir yere götürülmesi için acenteye teslim ettiklerinde, Blockchain teknolojisi ile araçlara geçici erişim izinleri verebilecekler. Böylece her durumda içleri daha rahat olacak. Bu yenilikçi teknolojiyi, müşterilerimiz için doğrudan faydalı hale getirmeye çalışıyoruz.”

Porsche’a göre, Blockchain teknolojisi, araçların açılıp kapanma hızını 6 kat arttırabilir. Böylece araba Blockchain’in bir parçası haline gelecek ve doğrudan bağlantı kurmaya imkan tanıyacak. Diğer bir deyişle sunucuyla bağlantıya girmeye gerek kalmayacak. Bugün kullanılan uygulamalar ise hala çevrimiçi bir bağlantıya ve araçla sunucuyu eşlemeye ihtiyaç duyuyor.

Bunun yanında Blockchain uygulamalarının otomobillerde kullanılabilmesi için test aşamalarını sürdüren başka firmalar da var. Örneğin bir tedarik firması olan ZF, UBS bankası ve yazılım devi IBM “Car eWallet” adını verdikleri bir uygulama üzerinde çalışıyorlar. Bu uygulama, şarj istasyonlarında, çok katlı otoparklarda ve ücretli geçiş gişelerinde daha güvenli işlemleri mümkün kılacak.

Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?