Kripto Para ve Bitcoin Yatırımcılarının En Sık Yaptığı Hatalar!

0

Kripto para yatırımı konusunda özellikle yeni olan kişilerin en sık yaptığı hataları ve hataları önlemek için neler yapılabileceğini derledik. 

Kripto para ve Bitcoin yatırımı yaparken çok fazla yatırımcının ciddi anlamlarda kazanç elde ettiklerini görüyoruz. Ancak bunun yanında aynı oranda kaybeden yatırımcı da oluyor. Peki, kazanan yatırımcıların doğru yaptığı ve kaybedenlerin göz önünde bulundurması gereken önemli noktalar neler?

Araştırma Yapmamak ve Kafa Karışıklıkları

Kripto para yatırımı konusunda özellikle yeni olan yatırımcıların genellikle araştırma yapmadan ve sadece kar elde etmek için işlemlere başlaması genellikle kayıplarla sonuçlanıyor. Çünkü kripto para yatırımı yapacak kişilerin öncelikle hangi projeye yatırım yaptıklarını bilmeleri, projenin geleceği ya da geçmişi konusunda araştırma yapmaları ve projenin ekibi ile ilgili bilgi sahibi olmaları büyük önem taşıyor.

Bilinçsiz yapılan yatırımlarda ve sadece yüksek kazanç beklentili yatırımlarda, projenin geleceğinin olmaması, saldırılara açık olması ya da ekibin güvensizliği sebebiyle ciddi kayıpla yaşanabiliyor.

Buna ek olarak yatırımcının sadece projeyi değil kripto para piyasasını araştırması da önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü kripto para piyasasında çok fazla doğru ve yanlış bilgi bulunuyor ve bu noktada çeşitli kafa karışıklıkları oluşabiliyor. Bunun önüne geçmek için de takip edilecek kişilerin doğru seçilmesi ve haber takiplerinin doğru bir şekilde, güvenilir sitelerden yapılması önem taşıyor.

Yatırım, Al-Sat ve Düşüşte Satış Yapmak

Piyasada yatırım yapmak ve al-sat yapmak zaman zaman karıştırılıyor. Al-sat yapan yatırımcılar genellikle trader olarak nitelendiriliyor ve bu sebeple de anlık fiyat hareketlerinden kazançlar sağlanıyor. Ancak yatırım denildiği zaman bir varlığın özellikle orta ve uzun vadeli performansına güvenerek yapılan işlemler akla geliyor.

Dolayısıyla yatırım yapacak olan kişinin trader mı yoksa yatırımcı mı olacağına karar vermesi gerekiyor. Al-sat yapan trader’lar fiyatları sürekli kontrol ediyor ve günlük fiyat iniş çıkışlarından dahi kar elde edilebiliyor. Ama yatırımcılar, örneğin Bitcoin alıp herhangi bir işlemden yapmadan bazen 3-4 yıl bekliyor.

Buna ek olarak yaşanan ilk düşüşte yatırımcıların paniğe kapılıp hemen satış yapması da başka bir hata olarak karşımıza çıkıyor. Uzman analistler ve tecrübeli yatırımcılar her zaman panik satışların kayıplara sebep olduğunu ifade ediyor. Bu noktada pek çok yatırımcı, bu panik satışlar sırasında yapılan satışların başka yatırımcılar tarafından bir satın alma fırsatı olarak değerlendirildiğini dile getiriyor.

Spekülatif Yatırımlar ve Hızlı Kazanç İsteği

Özellikle son zamanlarda Dogecoin de gördüğümüz gibi spekülatif şekilde artış yaşayan kripto para birimlerine büyük rağbet olduğu görülüyor. Ancak yatırımcılar en büyük kayıpların spekülatif yatırımlar sebebiyle yaşandığını kaydediyor.

Bir kripto para biriminin artacağını kulaktan dolma olarak duymak ve anında o kripto para biriminin satın alınmasının özellikle kısa vadede ciddi kayıplara neden olduğu düşünülüyor. Her ne kadar bir kripto para biriminin artacağı söylense de bahsi geçen kriptonun neden artacağının araştırılması büyük önem taşıyor.

Bununla birlikte bir gecede ya da bir günde zengin olma isteğinin yatırımcılara hata yaptırdığı düşünülüyor Bütün uzman kripto para yatırımcıları, yeni başlayan yatırımcıları kolay yoldan para kazanma heyecanında olmamaları konusunda uyarıyor. Bu noktada araştırmanın ve yatırım için zaman harcamanın öneminin bir kez daha karşımıza çıktığını ifade edebiliriz.

Kaynak: Coin-Turk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?