Kripto Para Piyasaları Küçük Bir Düzeltme Hareketi Yaşıyor

0

Geçtiğimiz gün piyasalar neredeyse bütün kripto paraların fiyatlarının düşmesine neden olan küçük bir düzeltme hareketi yaşadı..

Bitcoin ve Ethereum gibi piyasa değeri daha büyük olan kripto paralar küçük bir aralıkta değer kaybederken, ripple ve cardano yaklaşık %10 değer kaybetti. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen büyük düzeltme hareketinden sonra Ripple’ın piyasa değeri, yeniden 80 milyar doların üzerine çıkmaya çalışıyor.

En iyi zamanlarında ripple’ın piyasa değeri neredeyse 150 milyar dolara ulaşmış ve şimdiki ikinci değerli kripto para ethereum’u tahtından etmeyi başarmıştı. Ancak büyük çapta gerçekleşen düzeltme hareketinden sonra Ripple, tüm hafta boyunca değer kaybetti.

Ocak ayının üçünde 32 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak zirve yapan kripto para cardano geçtiğimiz hafta boyunca 20 milyar dolara ulaşamadı ve Bitcoin Cash’in piyasa değerinin yarısına dahi erişemedi.

Birçok piyasa analisti yaşanan bu küçük düzeltme hareketini, Güney Kore kripto para piyasasına ve bu piyasalardaki büyük kripto para borsalarının, yabancı yatırımcıların kripto para işlemlerini yasaklamasına bağladı.

Bilindiği üzere Güney Kore’nin en büyük üçüncü borsası Korbit, kullanıcılarına yabancı yatırımcıların yerel kripto para borsalarında Kore wonuyla işlem yapamayacağını duyurmuştu. Borsa bu duyuruya gerekçe olarak hükümetin yeni bir kara para aklamayı önleme sistemini, Ocak ayının sonunda kadar entegre edeceği gerçeğini göstermişti.

Güney Kore hükümeti tarafından uygulanan ve yabancıların yerel kripto para borsalarındaki işlem gerçekleştirme imkanlarını ellerinden alan yasaklamanın, küresel kripto para borsalarına muhtemel etkilerini ölçmek oldukça zor olacaktır. Ayrıca Güney Kore kripto para piyasasındaki yatırımcıların çoğunun ülkenin vatandaşı olduğu biliniyor.

Dolayısıyla Güney Kore’deki yerel borsalarındaki bu yasaklamanın “tek başına” küresel kripto para piyasalarında düzeltme hareketinin gerçekleşmesine sebep olması muhtemel görünüyor. Hükümetin yabancılarla ilgili aldığı bu kararı 14 Aralık tarihinde duyurmuş olması bu ifadeyi destekler nitelikte. Öte yandan yaklaşan Çin yeni yılı hem Çin’de hem de Güney Kore’de kutlandığından bölgede finansal bir hareketlilik gerçekleşebilir. Bunun kripto para borsalarını ne denli etkileyeceğine hep birlikte şahit olacağız.

YAZAN : Ömer Uçar ( coin-turk )

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?