Kripto Para Dünyası Neden Karalama Kampanyalarına Maruz Kalıyor?

0

Bitcoin ve diğer kripto paralar hayatımıza girdiğinden beri sürekli olarak haklarında çıkan karalama kampanyalarına şahit olduk. Bu yazımda bu spekülasyonların arkasında var olan potansiyel nedenlerden naçizane bahsetmek istiyorum.

Tarihi boyunca insanlar yeniliklerden korkmuş ve yeni icatların hayatın içine alınması için belli bir zaman gerekmiştir. Hatta çoğu zaman, bu yeniliklerin belirli bir zaman sonra yok olacağına inanılmıştır. Bu inanış şu anda toplumun her kesiminden farklı yaş aralığındaki insanların kullandığı; televizyondan telefona ve hatta internete kadar aklımıza gelen gelmeyen insanlık tarihini değiştirmiş her yenilik için geçerli olmuştur.

Aslında bu inanışların arkasında var olan en büyük güç bilinmezlik korkusudur. Örneğin, Bitcoin ve arkasında var olan blockchain teknolojisi tam manasıyla internet çağının devrimi olma gücüne sahiptir. Bu devrim sonucunda ise insanlığı nelerin beklediği henüz bilinmiyor. Bu bilinmezlik korkusu, toplumları ve toplumu yöneten güçleri etkisi altına alıyor ve bunun sonucunda kripto dünyasına karşı mesafeli yaklaşım kaçınılmaz oluyor.

Diğer bir sebep olarak ise mevcut sistemin değişiminin bir anda mümkün olmaması gösterilebilir. Varolan herhangi bir sistemi değiştirmek uzun zaman gerektirir. İnsanların alışkanlıklarından vazgeçmesi ve kökleşmiş kuralların değişmesi zorlu bir süreçtir. Bu açıdan düşünecek olursak özellikle mevcut sistemden fayda sağlayan birimlerin, finansal sistemin istikrarı için bir tehdit olarak görülen kripto para birimlerini, karalama kampanyalarına girmeleri kadar doğal bir süreç düşünülemez. Çünkü merkezsiz para hayatın içine tam anlamıyla kontrolsüz bir şekilde girerse, güç el değiştirecektir.

Başka bir deyişle, bankalar eski değerini ve kontrolünü kaybedecektir. Bunun için bankalar mevcut güçlerini kaybetmemek için tabiri caizse bir güç savaşı vermektedir. Bu güç savaşının nedeni de aslında oluşan yeni sistemde kendilerine yer oluşturabilmek için zaman kazanmaya çalışmak olabilir. Bu şekilde toplumun ilgisini başka yere çekerek mevcut sistemin değişimini yavaşlatmak istiyor olabilirler.

Bu spekülasyonların sebebi her ne olursa olsun kripto piyasasına olan inanç ile birlikte yakın gelecekte mevcut sistemlerin değişeceğine inanıyorum. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde kripto paraların ve arkasında yatan teknolojinin gerçekleştirdiği devrime şahit olabiliriz.

Kaynak: coin-turk.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?