Kripto Para Borsası Binance’dan Merkezsiz Borsa Hamlesi

0

Piyasa hacmine göre en büyük kripto para borsası olan Binance, 13 Mart’ta yaptığı bir açıklamaya göre, merkezi olmayan bir borsa yaratmak için Blockchain çalışmalarına başladı.

Binance’ın vizyonu olan, merkezi ve merkezi olmayan borsaların yakın gelecekte bir araya gelerek birbirini tamamlayacağı düşüncesi, Blockchain varlıklarının ticareti için kullanılacak olan Binance Chain’i geliştirmelerinde onlara ilham kaynağı oldu. Bu hamleyle beraber kripto para borsalarının şirket olmaktan çıkıp bir topluluğa dönüşeceği de belirtildi.

Binance ise konuyla ilgili,

“Bu sektörü geliştirmenin en iyi yolunun yüksek kaliteli blok projelerini sürekli desteklemek olduğuna inanıyoruz. Sunuş belgelerimizde belirttiğimiz gibi bu bölümü geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Bu yeni Blockchain ile beraber borsa, kendi ağında bulunacak bir token olan Binance Coin’e (BNB) de ev sahipliği yapacak.

Merkezi olmayan bu borsa, müşteri fonlarını elinde bulunduran üçüncü bir tarafa hizmet etmeyeceği için merkezi borsalardan ayrılacak. Yani müşteriler merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan diğer kullanıcılarla işlem yapabilecekler ve gözetim yapan bir otorite olmayacak.

Ayrıca merkezi olmayan borsaların hack’lenmesi de merkezi borsalara göre daha zor olacak.

Binance’ın merkezi olmayan borsa açıklaması ise 7 Mart’taki hack girişiminden sorumlu olan kişiler hakkında bilgi verebilecek herkese 250.000 dolar değerinde ödül vereceklerini açıklamalarının hemen ardından geldi.


Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?