Japon Havayolu Şirketi Bitcoin İle Ödeme Kabul Ediyor

0

Düşük fiyatlı havayolu şirketi Peach Aviation, BTC’yi ödeme opsiyonu olarak ekleme planlarının iptal edilmediğini, yalnızca ertelendiğini açıkladı.

Havayolu şirketi; ilk olarak Mayıs 2017’de yaptığı duyuruda, müşterilerinin yıl sonuna kadar BTC ile ödeme yapmaya başlayabileceği müjdesini vermişti. Aralık ayı geldi çattı, ancak şirket, planın Mart 2018’e ertelendiğini duyurdu.

Peach Aviation, BTC’li ödeme sistemi için BITpoint Japan isimli kripto para borsası ile partnerlik anlaşması yaptı. Anlaşma dahilinde ödeme sisteminin yanı sıra ülkedeki havalimanlarına Bitcoin ATM’leri kurulması planlanıyor. Bilindiği üzere Japonya’da bitcoin, Nisan 2017’den beri yasal ödeme yöntemi olarak tanınıyor.

Japon televizyon kanalı NHK World’ün geçtiğimiz hafta yayınladığı yazı internetten apar topar kaldırıldı. Yazıda, Japon kripto para borsası Coincheck’ten 534 milyon dolar değerinde NEM’in hacklenmesi ve piyasalarda son zamanlarda gözlenen yüksek volatilite sebebiyle Peach Aviation yetkililerinin kripto paraların güvenilirliğini sorgulamaya başladıkları belirtildi.

Makalenin ardından kulislerde yoğun bir şekilde şirketin BTC planının rafa kalkacağı konuşulmaya başladı. Bunun üzerinde websitesinden bir açıklama yayınlanan şirket, iddiaları yalanladı:

“Şirketimizin, uçak biletlerinin Bitcoin’le alınmasını sağlayacak sistemi entegre etmekten vazgeçtiği yönünde basında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır ve tarafımızdan böyle bir açıklama yapılmamıştır. BTC’li ödeme hizmetinin ne zaman devreye gireceğine karar verme aşamasındayız.”

Öte yandan Peach Aviation, bitcoin’i uçak bileti satın alımında ödeme opsiyonu olarak kabul eden ilk şirket değil. AirBaltic BTC’yi Temmuz 2017’de sistemine entegre etmişti. Bunun yanı sıra dün sizlerle paylaştığımız üzere Singapur Airlines, blockchain tabanlı dijital cüzdan uygulamasının hayata geçeceğini duyurmuştu.

Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?