İngiltere Neden Birdenbire “Kripto Merkezi” Olmak İstiyor?

0

İngiltere, AB’yi alt etme umuduyla kendisini kripto dostu bir yargı yetkisi olarak konumlandırıyor ve bu da tam tersi yönde ilerliyor gibi görünüyor.

Bu hafta, İngiltere Şansölyesi Rishi Sunak , kripto paraları İngiltere’de geçerli bir ödeme olarak tanıyan ödeme düzenleme reformu hakkında tweet attı.

Aynı gönderide Sunak, hükümetin İngiltere’yi bir “kripto varlık teknolojisi merkezine” dönüştürmek için attığı diğer adımları ayrıntılı olarak açıklayan bir bağlantı verdi. Bu bağlantı şunları içerir:

  • Finansal Davranış Otoritesi (FCA) tarafından denetlenecek olan “CryptoSprint” adlı bir finansal sanal alan için mevzuat.
  • Endüstri ve hükümet arasında bir arayüz olarak bir “Kripto Varlık Katılım Grubu” geliştirmek.
  • Rekabetçiliği teşvik eden vergi reformlarının incelenmesi.
  • Kraliyet Darphanesi ile birlikte özel olarak görevlendirilen bir NFT aracılığıyla dijital varlıklara yönelik bu yeni yaklaşımı anmak .

İngiltere ve kripto arasındaki bugüne kadarki huzursuz ilişki göz önüne alındığında, aranızdaki şüpheciler neler olup bittiğini merak edecek.

İngiltere, temellerini yeniden kazanmak için kripto arıyor

İngiltere yetkilileri geçmişte kriptoya karşı genellikle düşmanca bir tavır aldı. Örneğin, Aralık 2021 gibi yakın bir tarihte İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey , kripto para birimlerinin bir para birimi tanımını karşılamadığı, gerçek bir değeri olmadığı yönündeki yorumlarını yineledi ve yatırımcıların tüm paralarını kaybedebilecekleri konusunda uyardı.

O sırada Mali Politika Komitesine hitap eden Bailey, dijital varlıkların bugün bir risk olmadığını, ancak gelecekte olabileceklerini söyleyerek önemini küçümsedi.

“Muhtemelen bugün bir finansal istikrar riski değil, ancak olabilecek bir şeyin tüm özelliklerine sahip.”

Bir de yetkililere kayıt olmaya çalışırken Binance ile uğraşırken acımasız bir yaklaşım benimsemekle suçlanan FCA var. FCA , yaklaşımının Binance’in temel sorgulara yanıt vermemesiyle örtüştüğünü söyledi .

Ancak, görünüşte bir geri dönüşte, Şansölye Sunak şimdi kripto yanlısı bir duruşun sinyalini veriyor. Çabaların, İngiltere finans endüstrisini “teknoloji ve inovasyonun ön saflarında” tutma planının bir parçası olduğunu söyledi.

Ayrıca Şansölye Sunak, bu politika değişikliği yoluyla işletmeleri ve işleri çekmek hakkında da konuştu:

“Yarının işletmelerini ve yarattıkları işleri burada, Birleşik Krallık’ta görmek istiyoruz ve etkili bir şekilde düzenleyerek onlara uzun vadeli düşünmek ve yatırım yapmak için ihtiyaç duydukları güveni verebiliriz.”

AB kapılarını kapatıyor

Birleşik Krallık finansal hizmetler sektörü , 2020’de 165 milyar sterlin (215,7 milyar dolar) getirdi ve ülkenin toplam ekonomik üretiminin %9’unu oluşturdu.

Londra Şehri geleneksel olarak dünyanın önde gelen finans merkezlerinden biri olarak görülüyor. Ancak 31 Ocak 2020’de AB’den ayrılmak, işleri ve işletmeleri rakip merkezlere kaptırmak anlamına geliyordu.

Birleşik Krallık hükümeti bunu kabul ederken, etkinin başlangıçta düşünüldüğü kadar önemli olmayabileceğini söyleyerek etkisini de azalttı.

“Şimdiye kadarki veriler, Birleşik Krallık’ın Avrupa tek pazarından ayrılmasının bir sonucu olarak işlerin ve iş dünyasının diğer finans merkezlerine kapıldığını gösteriyor, ancak etki başlangıçta bazılarının korktuğu kadar büyük olmayabilir.”

Bununla birlikte, Durdurulamaz Finans Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Patrick Hansen , kısa süre önce İngiltere hükümetinden gelen bu değişikliğin AB’den gelen kripto karşıtı düşünceye doğrudan yanıt verdiğini söyledi.

Barındırılmayan kripto cüzdanlarına ilişkin tekliflerin yasalarca onaylanması durumunda, İngiltere’nin AB’yi “oynamak” istediğini ve bölgeden ayrılmak üzere olan tüm sermaye kaçışını ele geçirmek istediğini düşünüyor.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?