Hangi Dev Şirket Madencilik Sektörünü Bırakıyor?

0

Japon internet devi GMO, artık kripto para madenciliği için makineler üretmeyeceğini ve satmayacağını açıkladı. Bununla beraber şirket kendi içinde faaliyetlerine devam edecek. Ancak madencilik merkezini daha az enerji harcayan bir yere taşıyacak.

GMO Internet Inc. dün yaptığı bir yönetim kurulu toplantısının ardından artık “madencilik ekipmanları geliştirmeyeceğiz, üretmeyeceğiz ve satmayacağız” açıklamasını yaptı. Şirket 2018 yılının son çeyreğinde bu faaliyetlerle ilgili yaklaşık olarak 218 milyon dolar zarara uğradıklarını belirtti.

Yapılan açıklamada, “Mevcut madencilik ekipman piyasası ile ilgili olarak büyük ölçüde düşen kripto para fiyatları dolayısıyla giderek artan bir rekabet ortamı oluştu.” ifadelerine yer veren şirket şu şekilde devam ediyor:

Şirketimiz madencilik ekipmanları satarak uğradığı zararı kapatmanın zor olduğunu düşünüyor. Bu yüzden artık madencilik ekipmanları geliştirmeyi, üretmeyi ve satmayı durdurma kararı alındı.

Üretim işinden ayrıldığını açıklayan GMO, Tani Electronics Corporation’ın özel amaçlı bir şirketi olan MP18 Llc’ye ait varlıkları da devredeceğini ifade etti.

Öte yandan geçen yıl aralık ayında başlatılan şirket içi madencilik faaliyetleriyle ilgili şirket, 2018 yılının son çeyreğinde konsolide bazda yaklaşık olarak 14 milyar yen tutarında olağanüstü bir zarara uğradıklarını açıkladı.

GMO, şirket için madencilik faaliyetlerinin karlılığının “kripto para birimlerinin fiyatlarındaki düşüşlerle azaldığını ve başlangıçta beklenen küresel orandaki yükseliş gerçekleşmediği için karlılığın artmadığını” ifade etti ve şunları ekledi:

İş ortamındaki mevcut değişiklikleri göz önünde bulunduran şirket, madencilik faaliyetleriyle ilgili zararların geri kazanımın zor olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla bu durumu olağanüstü bir zarar olarak kayda geçiyor.

Bunların yanında GMO’nun Kasım ayında 696 Bitcoin, 400 Bitcoin Cash madenciliği yaptığı biliniyor. Dün yapılan açıklamalara göre, Madencilik ekipmanlarının ve elektrik tüketiminin maliyeti şirket giderlerinin çoğunu oluşturuyor. Bu yüzden şirket “elektrik maliyeti açısından madencilik merkezini daha ucuz bir güç kaynağı elde edilmesine izin verecek” bir yere taşımayı planladıklarını da açıkladı.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?