Halving Öncesi Bitcoin 71.500 TL ‘ye Yükseldi! Peki Nedir Bu Halving?

0

8 gün sonra gerçekleşecek olan Bitcoin Halving için kalan blok sayısı 487, Güncel BTC Fiyatı 9,981.85 $ yani 71.500 TL.

Blok halvingi (yarılanması) nedir?

Blok halving, yeni kripto para birimlerinin yaratılma hızının düşürülmesi sürecidir. Özellikle, madencilere sunulan blok ödüllerinin azaltıldığı periyodik halving etkinliklerini ifade eder.

Halvingler neden önemlidir?

Halvingler, coinlerin sabit bir hızla piyasaya sürüleceğini ve öngörülebilir bir azalma oranı göstereceklerini garantiledikleri için kripto para ekonomik modelinin temel öğelerinden biridir. Maddi enflasyon oranının bu şekilde kontrollü olması, kripto paralar ve temelde sonsuz arza sahip olan geleneksel itibari paralar arasındaki başlıca farktır.

Daha önce kaç Bitcoin halving yapıldı?

Temmuz 2019 itibariyle, daha önce yalnızca iki Bitcoin halving yapıldı. Bunlar 28 Kasım 2012 ve 9 Temmuz 2016’da gerçekleşti. İlk halving etkinliğinde Bitcoin fiyatı 12.31 USD’ydi ve ikinci halving sırasında Bitcoin fiyatı 650.63 USD’ydi.

Toplam yapılacak bitcoin halving sayısı 32’tür. Bunların tamamı gerçekleştirildiğinde başka halving yapılmayacaktır ve maksimum arza erişildiği için daha fazla yeni Bitcoin yaratılmayacaktır.

Bitcoin Blok Halving nasıl çalışır?

Bitcoin Halving, bitcoin protokolünün temel fonksiyonlarından biridir. Kod, Bitcoin Core Github’da bulunabilir ve aşağıdan da bitcoin halvingi mümkün kılan kodun ufak bir bölümünü görebilirsiniz. Kodda belirtildiği üzere, blok ödemeleri her 210.000 blokta bir yarıya indirilir.

Zamanlayıcımız nasıl hesaplama yapıyor?

Gerisayım sayacımızın diğer bitcoin halving gerisayım sayaçlarından farklı bir tahmini olduğunu fark etmiş ve ‘neden?’ diye sormuş olabilirsiniz

Bu durumun bizim gerisayacımızı daha doğru yaptığına inanıyoruz çünkü genel kabul edilen blok süresi (10 dakika) yerine, blockchain istatistiklerini kullanıyor, mevcut ortalama blok süresinin bir tahminini elde ediyor ve hesaplamamızı buna göre yapıyoruz. Sayacımız dalgalı seyredebilir ancak bunun en doğru block halving sayacı olduğuna inanıyoruz.

Binance Academy’deki Bitcoin Halving sayacı aşağıdaki formüle göre hesaplanmaktadır:

(Halving bloğu – Sonraki blok yüksekliği) * Bloklar arasındaki ortalama zaman – sonraki bloğa kalan tahmini süre.

Daha fazla bilgi için Binance web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı veriler:

  • Dolaşımdaki toplam BTC miktarı: 18,357,900
  • Üretilebilecek toplam BTC sayısı: 21,000,000
  • Kazılmış BTC’lerin yüzdesi: 87.42%
  • BTC piyasa değeri (USD): 183,311,525,397
  • Her gün oluşturulan BTC miktarı: 1,969
  • Tahmini blok süresi: 9.38 Dakika

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?