Coinbase Ve Bitfinex SegWit’i Entegre Etti

0

Kripto para borsaları Coinbase ve Bitfinex dün yaptıkları açıklamalarla Segregated Witness’i (SegWit) yürürlüğe koymaya hazır olduklarını piyasaya duyurdu.

Coinbase, resmi şirket bildirisini twitter üzerinde yaptı. Atılan tweet şu şekilde: Mühendislik ekibimiz platformumuzda bitcoin’de uygulanacak SegWit test sürecini tamamladı. Önümüzdeki günlerde SegWit müşterilerimizin bir kısmı için devreye girecek. SegWit’in tüm müşteriler için aktive olması ise hemen hemen 1 haftayı bulacak. Bitfinex ise BTC işlemi yapan tüm müşterileri için SegWit’in yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Coinbase SegWit’i entegre edeceğini Aralık 2017’de duyurmuş ve bu ay başında test sürecinin sonuna yaklaştığını açıklamıştı. SegWit yükseltmesiyle bitcoin’de işlem sürelerinin ve masraflarının düşürülmesi amaçlanıyor. Son zamanlarda tüm dünyadan bitcoin kullanıcıları artan işlem ücretlerinden ve yavaşlayan işlemlerden şikayetçi. Bu durum öylesine can sıkıcı bir hale geldi ki Coinbase kullanıcılarının başlattığı, SegWit’in borsada entegre edilmesine yönelik imza kampanyasında 12 binin üzerinde imza toplandı.

Hong Kong merkezli dünyanın en büyük 4. borsası Bitfinex’ten yapılan açıklamada şirketin CTO’su  Paolo Ardoino’nun şu sözleri alıntılanıyor:

“SegWit kullanıcılara fayda sağlamanın yanı sıra bitcoin ağında yapılacak geliştirmelerin de önünü açıyor. Bitfnex SegWit entegresiyle kripto yatırımcılarının üç büyük sorununa çözüm getiriyor: İşlem masrafları, işlem hızı ve toplam ağ kapasitesi. Entegrasyon sonucunda masraflar % 20 azalacak ve işlemler hiç olmadığı kadar hızlı onaylanacak.”

Kısa süre önce 6 bin dolar seviyesini gören bitcoin fiyatı toparlanarak 11 binin üzerine çıktı. İki büyük borsanın SegWit entegrasyonundan sonra diğer borsaların ne yapacağı merak konusu. SegWit trendi devam ederse, piyasada oluşan güven havasıyla birlikte bitcoin fiyatı büyük sıçramalar yapabilir.

Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?