Blockchain lojistik sektörünün sorunlarını ortadan kaldırabilir.

0

Blockchain lojistik sektöründeki sorunları, değiştirilemezlik, şeffaflık ve aracıların ortadan kaldırılması ile ortadan kaldırıyor.

Zincirlerin halkasında olan her süreci, malları ve hizmetleri takip edebilmek insanın sosyal ve ticaret hayatında önemli bir süreç haline geldi.Uluslararası ticaret ve lojistik genişlemeye devam ederken, etkin hizmet sunumu ve değer transferi sağlamak için daha verimli yöntemler geliştiriliyor. Fakat bazı sınırlamalar halen devam etmekte olduğu için blockchain’in içerdiği özelliklerin uygulanmasını gerekli kılmaktadır.

Blockchain lojistik sektöründeki insan hatalarını azaltacak

Netcoins CEO’su Michael Vogel verdiği bir roportajda, lojistik sistemin temel sınırlamasının insan unsuru olduğunu söylüyor. Vogel’e göre, veri girişi, denetleme, yazım hataları ve hatalı hesaplamalardan kaynaklanan hatalar olup olmadığına bakılmaksızın, insani güç içeren tüm süreçler gecikmeler veya hatalar olasılığını beraberinde getirmektedir. VISA Europe, iç fon yerleşimlerini iyileştirmek için (tepki süresini ve doğruluğunu iyileştirmek için) Bitcoin ve blockchain zinciri teknolojisini arka planda kullanma fikrini araştırıyor. Vogele göre:

Blockchain lojistik için mükemmel bir araçtır, çünkü geleneksel veritabanını bir sonraki seviyeye geçmesi için denetim altında tutma ve müdahale etmeye karşı koyma için ideal olan değiştirilemeyen bir kayıt gerektirir.

Ayrıca, muhasebeyi lojistik alanının bir parçası olarak kabul ediyor, blockchain şafağının, “üçlü defter” muhasebesi kavramı için bir fırsat yarattığını söylüyor. Bu blockchain’e dayanan üçüncü bir muhasebe defterinin tüm finansal kayıtlarla birlikte tutulduğu bir fikir.Ayrıca geleneksel üç aylık gözden geçirmelerle değil, anında denetime izin verir. Shipchain Ceo’su John Monarch’a göre:

Blockchain ağları kitlesel pazar düzeyinde ilk adımlarını atmaya başlar başlamaz, uluslararası ticaret endüstrisini yılda en az 50 milyar dolar tasarruf edecektir. Bunun yanında blockchain teknolojisi, lojistik endüstrisini olgunlaştıracak kadar sıradan masraflarla yılda 500 milyar dolardan fazla tasarruf edebilir.

Daha yüksek seviye güvenlik

Monarch, İnternet bağlantılı cihazların daha yüksek bir güvenlik seviyesine ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Monarch, dağıtılmış defterler, gelişmiş şifreleme, akıllı sözleşmeler ve azaltılmış aracılarla en iyi korumayı sağladığı için Blockchain teknolojisinin bu açıdan eşsiz bir çözüm olduğuna dikkat çekiyor.Sonuç olarak bu, yolsuzluk, fidye, hırsızlık, prim ücretleri ile ilgili sorunları çözmede yol gösterecektir.

Lojistik sektörü dünyanın en çok insanının istihdam ettiği bir sektör. Bu sektör bin yıllar boyunca genişlediğinde, artan insan nüfusu için pratikliği ölçeklemek ve sürdürmek için yenilik yapması gerekti. Bu yenilikler tıpkı dördüncü sanayi devrimi ile yapılan gelişmelere benziyor.

Maliyetler azalacak

Never Stop Marketing’in CEO’su Jeremy Epstein’e göre, tedarik zincirindeki en büyük zorluklardan biri de birbiriyle konuşmayan gereksiz sistemlerdir.Bu da tedarik zincirine büyük bir uyuşmazlık ve maliyet katıyor diyor. Epstein, hükümetler veya satıcıların yapılan gönderilerin, bekledikleri maddeleri içerdiğini doğrulamak için çok zaman harcadığını belirtiyor. Bu da müşteriye maliyet olarak geri dönüyor. Epstein sözlerini şöyle tamamlıyor:

Blockchain teknolojisi bize bu çabalardan kaynaklanan büyük miktardaki yavaşlığın ortadan kaldırılması, belirli bir konteynerin içerdiği ve listelenen ürünlerin bulunduğundan emin olunarak ve  daha fazla müdahalenin olmamasını sağlayarak daha düşük maliyetlerle yüksek kaliteli malların sağlanmasına olanak tanıyor. Gümrük muhafaza masraflarını düşürecek ve güvenliği de arttıracak.

Ccn

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?