Bitcoin Zengini İkiz Kardeşler

0

Winklevoss ismi size bir yerlerden tanıdık geliyor olabilir. Haklısınız. Onlardan muhtemelen Facebook’un kuruluş hikayesini araştırırken ya da bu konuyu ele alan The Social Network adlı filmi izlerken haberdar oldunuz. Winklewoss ikizleri, yani dolaylı yoldan Facebook ‘un kurucu ortaklarından sayılabilecek olan bu ikilinin adı 2013 yılı boyunca Bitcoin ile beraber anılmaya başlandı. Bunun en büyük sebebi, Winklevoss ikizlerinin, bir süredir Bitcoin’e ilgi gösteriyor olmasıydı. 2013’ün Nisan ayında tüm kriptopara aleminde ses getiren büyük bir yatırıma imza attı bu ikili. Fakat bundan bahsetmeden önce, bu meşhur ikizleri tanımakta fayda var.

Cameron ve Tyler Winklevoss, amatör birer kürekçi olmalarının yanı sıra, Harvard Üniversitesi’nde okuldan arkadaşları Divya Narendra ile ConnecU adında bir web sitesi üzerinde çalışırlarken Mark Zuckerberg ile tanışmış ve Facebook’un kurulmasından sonra kazandıkları dava sonucu Zuckerberg’den 20 Milyon $ ve Facebook’un %1.6 hissesini almış, isimleri de en çok bu olayla gündeme gelmişti.

Bitcoin söz konusu olduğunda ise, Winklevoss ‘lar bombayı 2013 Nisan ayında yaptıkları açıklama ile patlattılar. 11 Milyon $ ‘lık bir yatırımla Bitcoin aldıklarını açıklayan ikili, pek çok kişi tarafından dalga konusu olmuştu. Şimdi sıkı durun. Aradan geçen süreçte eğer aldıkları Bitcoin sayısı değişmediyse şu an ilk yatırımları en az 7 kat arttırmış durumdadır.

Evet, durumun ne kadar ciddi olduğu ortada ve Bitcoin’in (kimilerine göre) ne kadar etkili bir “yatırım aracı” ve “tasarruf imkanı” olabileceğine en somut işaret. Tabi bakış açınıza göre aynı zamanda ne kadar manipülatif bir piyasa olduğuna da.

Bunun yanı sıra, Winklevoss kardeşlerin Bitinstant’ta 1.5 Milyon $’lık yatırımları olduğu biliniyor.

Özetle, Winklevoss biraderler ya da yabancıların çoğul eki getirip söyledikleri tabiriyle “The Winklevii” , kafayı Bitcoin’e takmış durumda. Zaten şu an sirkülasyonda olan tüm BTC ‘nin %1 ‘ini ellerinde bulundurdukları söylenen (net rakam konusunda somut kanıt yok ama…) Winklevoss kardeşler, ileride Bitcoin piyasaları için hem büyük bir nimet hem de büyük bir tehdit teşkil edebilirler.

Winklevoss ikilisi şu ana kadar BTC’ye en yüklü yatırımı yapan “bilinen” şahıslardır. Ancak, en çok BTC bulunduran şahısların onlar olmadığı da söyleniyor. Bu da başka bir yazının konusu olsun.

Winklevoss Kardeşlere ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız. Yazan: Emre OĞUZ

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?