Bitcoin ile tarım yapıyor

0

Bitcoin ve kripto para birimleri son dönemde dünyayı kasıp kavuruyor. Bu sanal paraları üretmek için hem yatırım hem de büyük bir enerji gerekiyor. Kanadalı bir girşimciyse kripto para üretimi sonrası ortaya çıkan ısının israf olmasını engellemek için farklı bir yöntem buldu.

Hem Bitcoin üretiyor hem de ortaya çıkan ısıyla sebze ve alabalık yetiştiriyor. Kanadalı girişimci Bruce Hardy, kripto para madenciliği sırasında ortaya çıkan ısıdan faydalanmanın bir yolunu buldu.

Bitcoin üreten 100 bilgisayarın ısısı, binlerce metrekarelik bir binayı ısıtmakta kullanılıyor. Sabit tutulan sıcaklıkla, bina aynı bir sera işlevi görüyor.

 Kanadalı ekip Bitcoin üretiminden açığa çıkan ısıyla alabalık tanklarını ideal ısıda tutuyor. Isınma için ek hiçbir ödeme yapmadıklarını söylüyor.

İstatistikler dünyada kripto para üretiminde kullanılan enerjinin ortalama bir Avrupa ülkesinde tüketilen elektrik kadar olduğunu gösteriyor.

Daha önce de bazı girişimciler Bitcoin üreten sistemleri kalorifer peteklerinin içine koyarak evlerin ısıtılması için alternatif bir yöntem geliştirmişti.

 

Kaynak: NTV

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?