856,000 BTC Gönderen Büyük Balina Kim?

0

Geçen hafta bir Bitcoin balinası, 107 farklı Bitcoin adresine her birinde 8,000 BTC olacak şekilde 856,000 BTC transfer etmişti. Bu miktardaki hareket, şu anda dolaşımda bulunan 17 milyon 415 bin Bitcoin’in yüzde 4.9’una karşılık geldiği için önemliydi.

Ayrıca doğal olarak insanların çoğu da bu büyük hareketlerden endişe ediyorlar ve bunların kim olduğunu merak ediyorlar.

Geçen haftaki 856,000 BTC’nin 107 adresten bazılarının BitInfoCharts tarafından fee.org adresi olarak işaretlenmesi nedeniyle hareketin kaynağının FEE.org olduğu öne sürülmüştü. Ancak bu analizin doğru olmadığı ortaya çıkmıştı. Örneğin fee.org adresi olarak işaretlenen ve “bc1q3s3” ile başlayan bir adres, fee.org’un bağış adresiydi ve yalnızca 2.21 BTC almıştı.

Dünyanın en büyük dördüncü madencilik havuzu olan F2 Pool’un kurucu ortağı Mao Shixing, FEE’nin para toplamak için Coinbase’in cüzdan servisini kullandığını ve Coinbase’in kayıtlı kullanıcı sayısı ile tam olarak eşleşen 13,670,127 adresi bulunduğunu söyledi.

Esasında Coinbase, 29 Kasım’da resmi blogunda bir duyuru yayınlayarak borsada tüm desteklenen blok zincirlerinde harekete neden olabilecek planlı bir bakım çalışması yapılacağını bildirmişti. Endişelendiren transferler de Coinbase’in duyurusundan birkaç gün sonra 30 Kasım 2018 – 6 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.

Tüm bu ipuçları, 856,000 BTC’yi 107 farklı cüzdan adresine gönderenin endişe verici türden bir balina olmadığını, bu BTC’lerin borsanın kendisine ve kullanıcılarına ait olduğunu gösteriyor.

Ek olarak Coinbase tarafından yapılan bu BTC işlemi oldukça akla yatkın, çünkü ayı piyasasında Bitcoin’in işlem ücreti büyük ölçüde düşüyor, dolayısıyla da ayı piyasaları bakım için iyi zamanlar oluyor.

Geçmişte de böyle büyük miktarlardaki transferlerin çoğunun arkasından kripto para borsaları çıktı. Gelecekte yaşanabilecek benzer hareketlerde akla ilk olarak bunun bir balina değil, kripto para borsası olduğu gelmeli.

Kaynak: 8BTC

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?