2017 Kripto Paralar için Ne İfade Ediyor?

0

Hepimizin bildiği gibi günümüzde kripto paraları  bir anda ortaya çıkan spekülatif haberler kadar geleneksel kutlamalar yerel etkinlikler de oldukça fazla etkiliyor. Geçmiş yıllara bakarsak bunu oldukça net bir şekilde görebiliriz. Bu yılda kripto paralar için oldukça önemli bir yere sahip olan Çin yeni yıla girmesiyle yatırımcıların oldukça sancılı bir dönem geçirmesine neden oldu demek yanlış olmaz.

Neredeyse bir gelenek haline gelen bu düşüşler her dönem yıl sonun gelmesiyle yatırımcıları bir karamsarlığa düşürüyor ve deyim yerindeyse para piyasalardan suyunu çekiyor diyebiliriz. Buna ek olarak yılbaşı harcamaları da bu büyük kırılmalarda bir etken konumunda. Bu düşüşlerin ardından gelen hacim artışları tüm piyasada adeta bir bahar havası yaratıyor fakat bu her zaman böyle olmayabiliyor.

Fakat geçen yıla baktığımızda yeni yılın dijital paralar için bu yıla nazaran daha hoş bir manzara ile karşılaştığını söyleyebiliriz. Bitcoin 2017 yılına 1000$ ile giriş yapmıştı ve mart ayı itibari ile önemli sayılabilecek bir yükselişe imza atmıştı. Fakat bu yıl kripto piyasası için aslında ilk dönem yatırımcılar için pek şaşırtıcı olmayan fakat yeni yatırımcının deyim yerindeyse hevesini kursağında bırakan pahalı bir sürprizle bizleri karşıladığını söylemek mümkün.

Aslında düşüş ilk sinyalini aralık ayı sonlarında hacimsiz yükselişlerle verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 2017 yılının dördüncü çeyreğinde ilk olarak 10.000$ daha sonra 20.000$ seviyeleri Bitcoin için hedef gösterilmiş ve bu yükseliş oldukça şaşırtıcı ve yatırımcılar için oldukça karlı olmuştu. Bitcoin aslında 20.000$ seviyelerinden dönüş yaparken aslında düşüş bağıra bağıra ben geliyorum demişti demek yanlış olmaz sanırım.

Geçen yılda ilk çeyrek artışlar için iyi bir dönem olmamıştı fakat 2017 yılının ikinci çeyreğinde bitcoin ve altcoinlerin neredeyse tamamında inanılmaz büyük artışlar baş göstermeye başlamıştı, 2017 artık kripto paralar için sıradan bir yıl olmaktan çıkmış medyada yankılanan haberler ile neredeyse altın dönemine girmişti. Şüphesiz yerli ve yabancı bütün basın yayın organlarında bitcoin ve altkoinler konuşulur olmuş. Alanında uzman olmayan kişiler dahi bu konu hakkında kendilerini küçük düşürdüklerinin farkında olmadan yorumlar yapmaya başlamışlardı.

ICO Patlaması

Geçen yıl kripto pazarının büyümesindeki diğer bir etken ise Nisan ayında ICO yatırımlarında büyük patlama yaşanması ve piyasaya oldukça para girişi sağlamasıydı. ICO’lara yapılan yatırımlar büyük bir artış göstererek 6 Milyon dolardan 150 Milyon dolara çıkmıştı.

Bitcoin bu dönemde hatrı sayılır bir destek topluyordu fakat buna rağmen büyük bir savaşında fitili ateşlenmeye başladı. Segwit süreci ile bizi yani  yatırımcıları karamsarlığa itecek yeni bir döneme girildi. Acaba Bitcoin Cash gerçek bitcoin olabilecek miydi? Aslında ne kadar saçma bir soru olduğunu o dönemde anlamak zor değil fakat büyük yatırımcılar hep daha fazlasına göz dikmişti o dönem yapılan spekülasyonlarla Bitcoinden Bitcoin Cash’e oldukça yatırım kaydı hatta bir kaç kez Bitcoin Cash’in Bitcoini geçerek zirveye yerleşeceği söylendi.Fakat bu söylentiler büyük yatırımcının cebini doldurmaktan öteye gidemedi.

2017 yılının dördüncü çeyreğinde Kasım ayı sonlarında 20.000$ fiyatına ulaşmak için Bitcoin 18 gün süren bir yolculuğa çıktı. Fakat çıkan spekülatif haberler ve yaklaşan yılbaşının da etkisiyle bu yolculuk pek beklenildiği kadar uzun sürmedi. Nihayetinde Bitcoin 20.000$ değerinin ucundan tekrar 6.000$ seviyelerine kadar sürecek uzun süreli bir dalış yaptı.

Yaklaşan Yeni Yıl ve Bitcoin Balonu Söylentileri

Aslında yaklaşan bu düzeltme bitcoin kadar altcoinleri de oldukça etkiledi. Güney Kore ve Kuzey Korenin anlaşmazlığı Hindistandan gelen açıklamaların yanlış yorumlanması da bunun tuzu biberi oldu diyebiliriz. Nihayetinde 6200$ fiyatına uzanan bu düşüş Çin’in yeni yıla girmesi ve piyasa hakkında olumlu haberlerinde gelmesi ile Bitcoinin ve altkoinler için umut dolu bir döneme işaret ediyor.

Kripto Para Platformu 

 

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?