Weiss Ratings “Alınabilir” 4 Kripto Parayı Açıkladı

0

Kripto paralarla ilgilenen ilk finansal değerlendirme ajanslarından biri Weiss Ratings kripto para değerlendirmelerine dair yeni bir güncelleme yaptı.

Şirket yakın zamanda 3 binden fazla kripto parayı inceledi ve 111 tane kripto parayı değerlendirdi. Weiss tarafından son yapılan değerlendirmeden sadece 3 kripto para B ya da daha üzerinde puan alarak “alınabilir” değeri gördü. Yüksek puan alan kripto paralar Ripple (XRP), Stellar (XLM), Cadano (ADA) ve EOS oldu.

Weiss değerlendirme yaparken birkaç kriteri göz önünde bulunduruyor. Öncelikle kripto paranın Blockchain teknolojisine ve potansiyel performansına bakılıyor. Blockchain konusunda en önemli noktalardan bir tanesi ölçeklendirilebilir olması ve yönetim biçimi olarak uygun görülmesi. Aynı zamanda bu Blockchain’in gerçek dünyada kullanışlı olması önem arz ediyor. Bunun yanı sıra puanlama yapılırken proje üzerinde kaç geliştiricinin çalıştığı ve işlem maliyetleri gibi başlıklarda göz önünde bulunduruluyor. Ek olarak volatilite, yükselme ya da düşme potansiyeli gibi konular da değerlendirme kapsamında. Bu kriterlere göre Weiss Rating en yüksek A ve en düşük E olacak şekilde değerlendirme yapıyor.

Weiss Ratings’e göre B- ve üzerinde değere sahip kripto paralar alım için uygun. Bir coin D+ ve daha düşük değere sahipse satılması gerekiyor. C değerine sahip coin’lerin ise tutulması öneriliyor.

Weiss XRP ve Stellar’ı teknolojik modellerini temel alarak B- olarak değerlendirirken EOS ve Cardano’yu yaygınlaşabilir gördüğü için alınabilir sayıyor. Bitcoin ise Weiss’ten C almış ve ölçeklendirme sorunları, işlem hızı gibi eksiklikleri sebep gösterilmiş. Ancak kripto para yatırımcılarının bir çoğu Bitcoin’e verilen C derecelendirmesine itiraz etti ve daha yüksek olması gerektiğini belirtti. Örneğin Cardano kurucularından Charles Hoskinson Bitcoin’e A verilmesi gerektiğini çünkü yaklaşık 10 yıldır devamlılığı olan, giderek büyüyen, büyük düşüşlerden kalkmasına bilen bir değer olduğunu ifade etti.


Kaynak: Investinblockchain

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?