Venezuela Bitcoin Konusunda Durdurulamıyor!

0

enezuelalılar geçtiğimiz hafta itibari para birimleri ile tarihlerinde hiç olmadığı kadar çok Bitcoin (BTC) alım veya satımı yaparak adeta rekor tazeledi. Ancak eldeki istatistikler itibari para hakkında, kripto para birimine göre çok daha farklı bir gerçeği ortaya koymakta.

Paxful, Bisq ve Localbitcoins gibi eşler arası alım satım platformlarını inceleyen ve bunun hakkında yeni bir veri tablosu yayınlayan Coin Dance’nin aktardığı bilgilere göre 13 Temmuz tarihinden 20 Temmuz tarihine kadar geçen bir haftalık sürede Venezuela yeni bir rekora imza attı.

Venezuela Bitcoin Konusunda Rekor Üstüne Rekor Kırıyor

Bu süre boyunca sadece Localbitcoins platformunda alım satım yapan kullanıcılar bile 57 milyar bolivar değerinde hacme ulaştı ve daha önce bundan bir önceki haftada kırılan 49 milyar bolivar değerindeki rekoru geride bıraktı.

Ancak bu rekorun arkasında farklı bir sebep var ve harcanan bolivar miktarı artsa da, satın alınabilen Bitcoin miktarı azalıyor. Venezuela vatandaşları yüzde 10 milyona ulaşan enflasyon nedeniyle paralarının değerini hiç olmadığı kadar kaybetti ve bu durum harcanan Bolivar miktarındaki artışa rağmen alım güçlerini sekteye uğrattı.

Venezuela Merkez Bankası rekor seviyeye ulaşan enflasyon ile mücadele için geçtiğimiz hafta yeni bir açıklama ve yenilik yaparak 10 bin, 20 bin ve son olarak 50 bin bolivar değerinde banknotlar basmıştı. İlgili haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Ancak harcanan 57 milyar bolivara rağmen alınabilen 574 BTC, durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?