Şubat Ayında En Çok Litecoin Kazandırdı

0

Kripto para piyasaları 2017 sonunda müthiş bir yükseliş dönemine girdi. 6 bin dolardan 20 bin dolara uzun ve kesintisiz bir tırmanışa geçen bitcoin, peşine altcoin’leri de taktı. 2018’e ise keskin düşüşlerle girildi ve kripto paralar tekrar eski fiyat seviyelerine döndü. Ocak ayını kıpkırmızı fiyat grafikleriyle kapatan kripto paralar için Şubat ayı ‘kıpırdanma dönemi’ olarak kayıtlara geçti.

Şubat ayında kripto paraların çoğu önceki aya kıyasla daha iyi bir performans gösterse de, tüm spot ışıklarını üzerine çekmeyi başaran kripto para tartışmasız litecoin oldu. Litecoin 11 milyar doların üzerinde piyasa değeriyle en büyük 5. kripto para konumunda. Bitcoin’in % 4 değer kaybettiği Şubat ayında litecoin tam % 21’lik bir büyüme oranı yakaladı.

Bitcoin’deki düşüş bir yana; listenin 2. ve 3. sırasındaki ethereum ve ripple da yıl bazında sırasıyla  % 20 ve % 22 düştü. Şubat ayında kripto para piyasası % 8 değer kaybına uğradı ve haberimizin yayına girdiği sırada kripto paraların toplam hacmi 450 milyar doların az üstünde seyrediyor.

Peki litecoin neden fark yarattı? Bunun belki de en büyük sebebi Bloomberg Terminal’ın litecoin’i Şubatın ikinci haftasında platformuna eklemiş olması. Tüm dünyadan BTC, XRP, ETH gibi kripto paraların fiyat takibini yapan finansal müşteriler artık takip ekranında LTC’yi de görmeye başladı.

Şubat ayındaki iyi performansına rağmen litecoin tüm zamanlar rekoruna oldukça uzak. Bitcoin’in 20 bine vurduğu ve altcoin’lerin zirve yaptığı Aralık ayında litecoin de 365 dolarla tüm zamanlar rekorunu kırmıştı. Birçok kaynak litecoin’i geleceği en parlak para birimleri arasında gösteriyor.

Kaynak: coin-turk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?