Neredeyse Her Şey 5-10 Yıl İçinde Tokenleştirilebilir — Matrixport kurucu ortağı

0

Maliyet verimliliği, gelişmiş likidite, 7/24 pazar erişimi ve aracıların kaldırılması, blok zinciri altyapısının mevcut eski sistemlere göre sahip olduğu ana avantajlardı.

Dijital varlık hizmeti platformu Matrixport’un kurucu ortağı Cynthia Wu’ya göre, beş ila on yıl içinde, neredeyse her “gerçek dünya” varlık sınıfı, değiştirilemez bir simge (NFT) biçiminde belirtilebilir.

 Wu, NFT‘ler için en iyi durumun, zincirde depolanacak ve ticareti yapılacak gerçek dünya varlıklarının yaygın bir şekilde temsil edildiğini göreceğini söyledi:

“Sonunda tüm büyük finansal varlık sınıfları bu yeni finansal altyapıda temsil edilecek [ve] NFT‘ler, gayrimenkul tapuları, hisse senetleri veya tahviller gibi zincir dışı varlıkları temsil etme aracımız olabilir.”

Wu, zincirdeki hareketin bu gerçek dünya varlıklarını “daha likit ve daha fazla ticarete açık” hale getireceğini ve bunun da fiyat keşfini ve işlem etkinliğini artıracağını da sözlerine ekledi.

Ancak Wu, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer belirteçlerden zincirde iki trilyon değerinde dijital yerel varlık oluşturmamız harika olmakla birlikte, NFT işlem faaliyetini oluşturan tek niş, kurumsal adaptasyona gerçekten yardımcı olmayan dijital toplanabilir öğelerden geldi:

“Zincir dışı varlıkların zincir üzerinde temsil edildiğini gerçekten görmedik […] şu anda gerçekten yalnızca ilk %3-5’lik kısmındayız.”

Ama yine de Wu, gidişatın değişeceğinden emin.

Bu ayın başlarında, Boston Consulting Group’tan (BCG) bir rapor, tokenize edilmiş likit olmayan varlıkların toplam boyutunun 2030 yılına kadar 16,1 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyordu.

BCG, bu tokenizasyonun çoğunun, halka arz öncesi (IPO) hisse senetleri, gayrimenkul, özel borç ve küçük ve orta ölçekli işletmelerden elde edilen gelirden geleceğini tahmin etti.

Bununla birlikte, gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesi finans kurumlarının ilgisini çekerken Wu, bazılarının yıllardır kendilerine hizmet eden eski sistemlerden ayrılma konusunda biraz isteksiz olduğunu söyledi.

Wu, geleneksel finansal sistemin, maddi olmayan varlıkların ticaretini hesaba katmadığına dikkat çekti, çünkü bunlar, değiştirilebilir veya bölünebilir bir varlıkla aynı şekilde kolayca değiş tokuş edilemiyor, ancak blok zincirindeki tokenleştirme bunun için bir çözüm sağlıyor.

Ayrıca, blok zinciri altyapısının eski sistemlere göre üstün bir seçenek olduğunu ve maliyet verimliliğini, gelişmiş likiditeyi, 7/24 pazar erişimini ve aracıların kaldırılmasını daha akıcı bir finansal sisteme yol açacak ana faktörler olarak öne sürdü.

Matrixport’un kurucu ortağı Cynthia Wu.

Matrixport, Şubat 2019’da kuruldu ve şu anda geniş bir perakende ve kurumsal müşteri karışımından 3-4 milyar dolar arasında dijital varlık yönetiyor.

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?