MIT 2022’in En İyi Teknolojik Atılımları Arasında Ethereum PoS Algoritmasını Seçti

0

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) , 2022 teknolojik atılımını yayınladı ve Ethereum tarafından benimsenecek olan Hisse Kanıtı (Proof of Stake) konsensüs algoritmasını dahil etti. MIT Technology Review aracılığıyla yayınlanan algoritma, ilk 10 sıralamasında 6. sırada yer alıyor.

Liste, COVID-19 varyant takibi, uzun ömürlü piller, Sıtma aşıları, ilaç geliştirme için Yapay Zeka, kompakt füzyon reaktörleri ve daha fazlası gibi çeşitli teknolojik kullanım örneklerinden oluşur. Ethereum’un bir sonraki dönemini destekleyecek fikir birliği algoritması, Bitcoin’in İş Kanıtı’na (Proof of Work) alternatif olarak sıralamayı kırdı.

MIT Teknoloji İncelemesine göre, Bitcoin “büyük miktarda elektrik kullanıyor” diyerek 2021’de Finlandiya’dan daha fazla enerji tükettiğini iddia ediyor. Akademik kurum, buna karşın Proof-of-Stake’in enerji tüketimini yaklaşık %99,95 oranında azalttığını söyledi.

Piyasa değerine göre ikinci kripto olan Ethereum, onaylayıcı sayısını artırma sürecinde PoS destekli blok zinciri olan Beacon Chain’i zaten başlattı. 2022’nin ilk yarısında Ethereum, “Birleşme” olarak bilinen bir süreçten geçecek.

Bu, mevcut blockchain veya yakın zamanda yürütme katmanı olarak adlandırılan ETH 1.0’ı, konsensüs katmanı veya ETH 2.0 ile birleştirecek ve sonunda PoW’u geride bırakacaktır. MIT, Ethereum’un geleceğini ve Cardano, Algorand ve diğer PoS blok zincirlerinin bugününü özetleyen bu fikir birliği modeli hakkındaki görüşleri hakkında şunları belirtti:

 ”Hisse kanıtı ile, doğrulayıcıların birbirleriyle rekabet etmesi, enerji ve bilgi işlem donanımı için büyük harcama yapması gerekmez. Bunun yerine, önbellekleri veya kripto para birimi hisseleri, bir piyangoya girmelerine izin verir. Seçilenler, bir dizi işlemi doğrulama yetkisine sahip olurlar (ve böylece daha fazla kripto para birimi kazanırlar).”

Ethereum PoS ve Bitcoin PoW. Eski Bir Tartışma mı?

MIT, Birleşmenin Ethereum için değil, aynı zamanda fikir birliği mekanizması için bir dönüm noktası olabileceğini iddia ediyor. Akademik kurum, başarılı olursa, diğer ağların da benzer bir modeli benimseyebileceğini söyledi.

Bununla birlikte, piyasa değerine göre ilk 10 kriptoda, XRP, Binance Coin (BNB), Terra (LUNA), Solana (SOL), Cardano (ADA), Avalanche (AVAX), tümü PoS veya benzer bir fikir birliği modelinde çalışır. Bitcoin ise, PoW konsensüs algoritmasına sahip tek büyük kripto para birimidir.

MIT Teknoloji İncelemesi, Bitcoin madenciliğinin karmaşıklığını ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik eğilimini dikkate almayan bir argümanı kopyalıyor gibi görünüyor. Bitcoinist’in Ocak ayında bildirdiği gibi, Bitcoin madencilik endüstrisi “yanlış anlaşılan” bir endüstri olabilir.

Castle Island Ventures‘dan Nic Carter tarafından yayınlanan bir makale, bir PoW modelinin faydalarını ve avantajlarını vurgulamaktadır. Argümanı, Bitcoin’in fazla enerjiyi alıp onu zor bir varlığa dönüştürme ağ kapasitesine, coğrafi bilinemezciliğine ve aksi takdirde uygun olmayan modelleri alıp gerçeğe dönüştürme kapasitesine dayanmaktadır. Carter dedi ki:

Bitcoin madencileri ucuz güce ilgi duyuyorlar – aksi halde ekonomik olmayan rüzgar ve güneş enerjisi kurulumlarının ekonomisini kurtarmaya ve mahsur kalan gücü ele geçirmeye istekliler.

Öte yandan, bazıları PoS konsensüs modellerinin çoğunlukları veya altta yatan varlık balinalarını tercih ettiğini düşünüyor. Böylece, daha merkezi yönetişime ve daha az ağ merkezsizleşmesine yol açar.

Birleştirme başarılı bir şekilde uygulanırsa, Bitcoin ve Ethereum, fikir birliğine iki zıt yaklaşımla birlikte var olacaktır. Zaman, diğerleri için her iki ağdan da yararlanmaya odaklandıkları için modası geçmiş görünen bu tartışmayı çözecek nihai yargıç olabilir.

Kaynak: Bitcoinist

 

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?