Hotbit Borsası Hacklendi: Bakım İşlemleri 2 Hafta Sürebilir!

0

Elde edilen son bilgilere göre Hotbit borsası hack saldırısına uğradı ancak fonların tamamının güvende olduğu ifade ediliyor.

Kripto para işlem platformu Hotbit Perşembe günü bir siber saldırıya uğradı ve ardından tüm hizmetlerini durdurdu.

Hotbit Hack’lendi

Platformun web sitesinde yer alan bir duyuruda, “Hotbit, 29 Nisan 2021 saat 08:00 (UTC) civarında ciddi bir siber saldırıya uğradı ve bu da bazı temel hizmetlerin felç olmasına yol açtı.” sözleri kullanılıyor.

Bilgisayar korsanlarının Hotbit’in cüzdanlarına erişimde başarısız oldukları ancak platformun kullanıcı veritabanına ulaşmayı başardıkları bildiriliyor. Bu nedenle Hotbit ekibi, müşterilere borsanın temsilcisi olduklarını iddia eden kuruluşlardan gelen her türlü iletişimi görmezden gelmeleri uyarısında bulundu.

Yapılan açıklamalara göre devam eden bakım sırasında borsa tüm normal işlemleri durdurdu ve kayıpların önlenmesi için bekleyen tüm işlem emirleri de iptal edildi. Ayrıca borsa, bakım süresi boyunca işlem çiftlerinde oluşacak tüm zararları da karşılayacağının sözünü verdi.

Bunlara ek olarak borsanın açıklamalarına göre inceleme ve sistem güncellemesi en az 1 hafta sürecek ve iki haftaya kadar devam edebilir.

Kullanıcı Fonları Güvende

Borsanın Telegram grubundaki kullanıcılara yaptığı açıklamalarda Hotbit‘in baş güvenlik görevlisi Alex Zhou, kullanıcı fonlarının saldırıdan etkilenmediğini belirterek şunları söyledi:

Saldırganlar, fonları çalmak için cüzdan sunucusuna girmeyi denedi ancak Hotbit risk kontrol sistemi ile eylem başarıyla durduruldu. Tüm kullanıcıların fonları güvende. Aynı zamanda Hotbit, sıcak cüzdandaki tüm fonları soğuk cüzdana aktarma sürecinde ve tüm entegrasyonun detayları zincirde görülebiliyor.

Nitekim, Ethereum işlem izleme aracı Etherscan’dan gelen veriler, Hotbit’in bilinen cüzdanlarından birinden şu anda birkaç altcoin’de yaklaşık 14 milyon dolar değerinde başka bir adrese birden çok token çıkışı olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte bakım için verilen sürenin oldukça uzun olması sosyal medyadaki ve platformun Telegram kanalındaki yorumlara göre Hotbit kullanıcıları arasında önemli bir huzursuzluğa neden oluyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?