Güney Kore: “Ülkede Kripto Para Yasağı Söz Konusu Değil”

0

Güney Kore Ekonomi Bakanından kripto para çağrısı… Reuters’ın dünkü haberine göre Ekonomi Bakanı Kim Dong-yeon, hükümet olarak ülkede kripto paraları yasaklamayacaklarını veya baskı altına almayacaklarını birinci ağızdan yineledi.

Ocak ayı başlarında ülkede kripto paraların doğrudan yasaklanacağı konuşuluyordu. Büyük halk tepkisiyle karşılaşan gelişmelerin sonucunda ülkenin kripto para borsalarına yönelik politikasında yumuşama yaşandı. Bakan Kim Dong-yeon’un açıklaması, Seul’den daha önce yapılan sert açıklamaların üzerini tamamen çizdi.

Sizi şimdi Ocak ayının başına götürüyoruz. Adalet Bakanı Park Sang-ki’nin “kripto para borsalarına getirilecek bir yasak” üzerinde çalıştıklarını açıklamasıyla ülke kısa sürede karışmıştı. Sonrasında ana akım medyada çıkan, yasağın kesin olduğuna dair gerçeği yansıtmayan haberler ülkede toplu bir kripto para satış dalgasına sebep olmuştu.

İnternette başlatılan, iki bakanın işinden alınmasını ve kripto para regülasyonlarının azaltılmasını talep eden imza kampanyası 200 binin üzerinde imza topladı. Bu sayı, aynı zamanda hükümetin kampanyaya resmi bir cevap vermesi için aşılması gereken sayıyı temsil ediyordu.

Kripto paralarla yapılan yasa dışı işlemlerin yasaklanacağına dair haberleri hatırlatan Ekonomi Bakanı, açıklamasının devamında düzenleyici adımların kendileri için artık bir öncelik olduğunu kaydetti.

Ülkede gerçekleşen yaklaşık 600 milyon dolar değerinde bir kripto para işlemini takibine alan polis, 30 Ocak’ta yürürlüğe giren yasaya bağlı olarak işlemleri soruşturuyor. Söz konusu yasayla birlikte kripto işlemlerinin anonim olması yasaklandı.

Yasa, ülkedeki borsaların iş yükünü artıracağından, ülke için bu sürecin oldukça zorlu geçeceği konuşuluyor. Gerekli işlemleri tamamlamayan borsaların işlem durdurmaya zorlanması, uzak olmayan bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?