Fransa Merkez Bankası Dijital Euro Konusunda Hız Kesmiyor!

0

Facebook’un Libra kripto para birimi ve Çin’in dijital para konusundaki çalışmaları hızlandırması, Koronavirüs salgınının da ortaya çıkması ile beraber diğer ülkelerin kendi dijital paralarını geliştirme konusunda ellerini çabuk tutmalarına yol açtı. Bunlardan birisi de kısa süre önce Dijital Euro hakkında geliştirmelere başladıklarını belirten Fransa Merkez Bankası olmuştu.

Yeni aktarılan bir habere göre ise Fransa Merkez Bankası başarılı bir şekilde blockchain tabanlı dijital parasının ilk testlerini tamamladı. Fransa Merkez Bankası ve Societe Generale arasında gerçekleştirildiği belirtilen işlemin, 40 milyon Euro değerinde olduğu ifade ediliyor.

Dijital Euro İle İlk İşlem Tamam

Tahvilleri ve menkul kıymet tokenlerini kapsayan bu işlemde Societe Generale’nin blockchain tabanlı Dijital Euro kullanarak 14 Mayıs tarihinde 40 milyon Euro ihraç ettiği belirtildi. Bu işlemin direkt olarak merkez bankasının blockchain altyapısı ile yapılması, sistemin başarılı olduğunun anlaşılmasını sağladı.

Societe Generale tarafından yapılan açıklamada bu deneysel işlemin uçtan uca blockchain altyapısı ile gerçekleştirildiği ve finansal menkul kıymetlerin dijital olarak da işleme konulabileceğinin görülmesinin sağlandığı belirtildi.  2018 yılının Nisan ayında bir yatırım bankası 100 milyon Euro değerinde menkul kıymet token’i ihraç etmiş ve bunu geleneksel Euro ile devam ettirmişti.

Dijital Euro konusundaki testlerin başarı ile tamamlanması aslında diğer önde gelen ülkelerin de benzer girişimlere imza atabileceğini düşündürüyor. Belki de yakında ABD cephesinden de benzer bir duyuru yapılabilir.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?