Ethereum vs Cardano: 2022’de Kripto Para Piyasasına Hangisi Öncülük Edecek?

0

Kripto para dünyasını takip edenler, Cardano vs Ethereum argümanını duymuş olmalı. Cardano (ADA) ve Ethereum (ETH) arasında sık sık bir karşılaştırma var çünkü her iki ağ da benzer hizmetler sunuyor. Hem Ethereum hem de Cardano blok zincirleri, özel programlama mantığı çalıştırmak (akıllı sözleşmeler) ve programlar oluşturmak (merkezi olmayan uygulamalar) gibi benzer işlevler için kullanılabilir. Bloklar oluşturmak ve işlemleri doğrulamak için herhangi bir blok zinciri ağının çekirdek algoritması kullanılır. Temel fark, Ethereum‘un İş Kanıtı(Proof of Work) blok zincirinin, şu anda Cardano’nun Hisse Kanıtı(Proof of Stake) Ouroboros konsensüs yönteminden daha az esnek olmasıdır.

2015 yılında Ethereum bir blok zinciri platformu olarak tanıtıldı. Eter (ETH), platformun kripto para birimidir. Cardano, 2017 yılında piyasaya sürüldü ve ADA, platformun kripto para birimidir.

Ethereum’un İş Kanıtı blok zincirinin kanıtlanmış bir sicili vardır. Blockchain’in işleyişini sürdürmek için madenciler birçok karmaşık hesaplama yapar. Bir Eter, kullanılan hesaplama gücü miktarı için bir ölçü birimidir.

Benzer şekilde, Cardano’nun Ouroboros’u, madencilerin doğrulayıcılar tarafından değiştirildiği bir Hisse Kanıtı konsensüsüne sahiptir. Geleneksel madencilik, Proof-of-Stake madenciliğinden çok daha fazla enerji ve kaynak tüketir.

Ether, başlangıcından bu yana muazzam bir evrim geçirdi ve hala en güçlü kripto para birimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Cardano ise titiz gelişimi nedeniyle en güvenli dijital varlıklardan biri. ADA daha önce düşüş eğilimindeydi, ancak o zamandan beri nispeten ucuz hale geldi ve bu da onu mevcut yatırımcılar için mükemmel bir yatırım seçeneği haline getirdi.

Bununla birlikte, bu faktörlere rağmen, 2022’de hangi kripto para biriminin daha iyi bir şansa sahip olacağını söylemek zor. Her ikisinin de iniş ve çıkışları oldu ve hangisinin değerinin düşebileceğini veya yükselebileceğini tahmin etmek zor.

Kaynak: NDTV

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?