Ethereum İçin Kırılma Noktası Yaklaşıyor

0

Geçtiğimiz 24 saatte bütün kripto paralar değer kaybetti. BTC %5’lik gerilemeyle 6100 dolar seviyesine kadar geriledi. Ayrıca BTC piyasa hakimiyeti %54.5’e ulaştı. Toplam kripto para piyasası değeri 191 milyar dolar seviyesinde.

Bütün kayba uğrayan kripto paraların arasında en dikkat çekenlerden birisi de Ethereum (ETH). Akıllı sözleşmelerde öncü konumunda bulunan ETH 300 doların altına düştü ve bu yazının yazıldığı sıralarda 256 dolardan işlem görüyor. Ethereum en son bu seviyeleri Eylül 2017’de görmüştü. Bu yıl başında 1400 dolara ulaşan ETH o zamandan bu yana %82 değer kaybetti.

Investing.com’ın tecrübeli analistlerinden Celement Thibault son günlerde piyasada yaşananları şöyle özetledi:

Kripto para piyasasında ayı sezonunun devam ettiğini görüyoruz. Bitcoin daha önce buna benzer ayı sezonları yaşamıştı. Yani yeni bir şey olduğu söylenemez. İleriye bakarsak bu döngünün sonuna geldiğimizi düşünmüyorum. Her yükselişten önce şimdikine benzer düşüşler yaşanmaya devam edecek.

ETH fiyatı nasıl toparlanabilir?

ETH fiyatını kısa vadede olumlu etkileyebilecek tek bir çıkış yolu var: Ölçeklendirme sorunları adına ilerleme kaydedilmesi. Geliştiriciler ölçeklendirme sağlayacak eklentileri tamamlayabilirse Ethereum Blockchain’inin kullanılması kolaylaşabilir ve daha fazla yaygınlaşması sağlanabilir. Ayrıca Parity vakasından bu yana güvenlik endişeleri de bulunuyor. EOS, Tron, Zilliqa platformları merkezsiz uygulama geliştiricileri için seçenek olmaya başladı.

Ethereum geliştiricilerinin üzerinde çalıştığı ölçeklendirme çözümlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Sharding node’ların işlemleri küçük gruplara ayırmasına olanak tanıyacak. Böylece ağdaki sıkışmaların önüne geçilecek.
  • Raiden sayesinde ETH işlemleri zincir dışı kalıcı kanallarda gerçekleştirilebilecek
  • Plasma sistemi akıllı sözleşmeleri kullanarak ETH ağında yan zincirlerden oluşan bir hiyerarşik sıralama yapabilecek.

Bildiğiniz gibi Ethereum Tron, EOS ve Zilliqa için önemli bir basamak oldu. Belki de bu projelerin teknolojik olarak önüne geçebilmek adına büyük adımlar atması gerekecek ve bu adımlar atıldığında Ethereum yeni bir dönüşümün öncüsü olacak.


Kaynak: Ethereumworldnews

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?