Düşüşten Sonra ADA Tekrar 1 Dolara Çıkabilir mi ?

0

Cardano’nın (ADA) fiyatı son 24 saat içinde %6.5 düştü ve altcoin şu anda 0.428011 dolar değerinde. Bu düşüş, enflasyon, faiz oranları ve küresel ekonominin durumuna ilişkin süregelen korkuların yatırımcı duyarlılığını olumsuz etkilemeye devam etmesi nedeniyle aynı zaman diliminde yaklaşık %6 oranında düşen piyasa ile büyük ölçüde uyumludur.

Ancak, bugünün kaymasına rağmen, ADA güçlü temellerle övünmeye devam ediyor. Cardano’nun geliştiricileri kısa süre önce önemli Basil yükseltmesini uygulayarak ana ağına bir dizi iyileştirme getirdi ve bunların tümü onu olası kullanıcılar ve yatırımcılar için daha çekici hale getirmeye yardımcı olacak.

Ve Cardano üzerine inşa edilen 1.000’den fazla projeyle, koşullar daha elverişli hale geldiğinde ADA‘nın daha yüksek seviyelere çıkması için tüm bileşenlerin yerinde olduğu tartışılabilir.

Cardano Kripto Fiyat Tahmini

0,42801 dolar olan ADA, geçen hafta %3 ve son 14 gün içinde %8 düştü. Ayrıca, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,09$’dan (Eylül 2021’de belirlenen) %86 düştü; bu, diğer katman-bir altcoin‘lerde görülen düşüşlerle aşağı yukarı aynı büyüklükte bir yüzde düşüş (örneğin, SOL %87 düştü, DOT ve AVAX ise %88 düştü).

Göstergeler açısından, ADA‘nın nispi güç endeksi (mor) 50’ye düştü. Bu, ADA’nın aşırı satıldığını ve değerinin düşük olduğunu gösterirken, 200 güne (mavi) göre düşük 30 günlük hareketli ortalama (kırmızı) ADA‘nın dibe yakın olduğunu gösteriyor.

Temel olarak, tek başına teknik göstergeler, ADA’nın er ya da geç bir ralliye hazır olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, buradaki karmaşık faktör, hisse senedi piyasalarını ve yatırımcı duyarlılığını aşağı çeken belirsiz bir durumda kalan küresel ekonomidir.

Temel olarak, tek başına teknik göstergeler, ADA’nın er ya da geç bir ralliye hazır olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, buradaki karmaşık faktör, hisse senedi piyasalarını ve yatırımcı duyarlılığını aşağı çeken belirsiz bir durumda kalan küresel ekonomidir.

Mevcut seviyesinden, 1 dolara ulaşması için kabaca %133.3’lük bir artış gerekecek. Bu açıkça bir gecede olmayacak, ancak 1 doların eski rekor seviyesinin sadece üçte biri olduğu gerçeğine dayanarak, orta ve uzun vadede kesinlikle mümkün.

Gerçekten de Cardano, kendisini gerçek bir Ethereum rakibi haline getirebilecek türden istikrarlı bir gelişmeye tanık olmaya devam ediyor. Yukarıda belirtildiği gibi, geçen hafta ağın ölçeklenebilirliğini ve verimliliğini artıracak ve aynı zamanda dapp (merkezi olmayan uygulama) geliştirmesini kolaylaştıracak Vasil yükseltmesini uyguladı.

Bu önemli bir güncelleme ve geçen Eylül’e ( akıllı sözleşmeleri tanıttığı zamana ) kadar uzanan ve daha da uzun süren güncellemelerle birlikte Cardano’yu daha sağlam ve kullanışlı bir ağ haline getiriyor gibi görünüyor.

Bu, blok zincirinde inşa edilen projelerin sayısına yansır ve en son sayı bunu 1,107’ye çıkarır. Aynı zamanda, ağda çalışan 3.000’den fazla Plutus betiği (yani Cardano’nun akıllı sözleşmelerin eşdeğeri) varken, 99 proje başlatıldı.

Tabii ki, Cardano’nun kilitli toplam değeri 76 milyon dolar ile nispeten düşük kalıyor. Bununla birlikte, bu yılki ayı piyasasında bunun aşağı yukarı sabit kaldığını belirtmekte fayda var, bu da projelerin ve kullanıcıların zor zamanlarda ağdan kaçmadığı ve düşüşlerin büyük ölçüde ADA fiyat düşüşlerinin sonucu olduğu anlamına geliyor.

Genel olarak, arka plan hesaplamaları, Cardano’nun TVL’sini 1 milyar dolara çıkarması durumunda (Ethereum’un şu anda 30,9 milyar dolar), ADA’nın fiyatının 5,60 dolara kadar yükselebileceğini gösteriyor. Söylemeye gerek yok, fiyatı TVL ile doğru orantılı olarak artmayacak, ancak yakın olacak, bu da Cardano’nun büyümesini varsayarsak, 1 dolarlık bir ADA fiyatının çok ulaşılabilir olduğunu ima ediyor.

Küresel Makroekonomi

Ancak şu anda Cardano’nun ağının benimsenmesinde ve kullanımında gerçekten önemli bir büyüme görmesi pek olası değil. Proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum bile, küresel ekonominin durumunun büyük ölçüde sorumlu olduğu herhangi bir büyümeye tanık olmadı.

Enflasyon yüksek ve durgunluk yaklaşırken , birkaç potansiyel yatırımcı ve kullanıcı, Cardano ve Ethereum gibi birinci katman blok zincirleri inşa etmek istiyor. Yatırım ve geliştirme planları rafa kaldırılmış olabilir ( oyun ve NFT‘lerde görüldüğü gibi ), bu nedenle koşullar düzelmeden önce büyük ölçüde yükselişler beklemek aşırı iyimserlik olur.

Kaynak: Cryptonews

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?