Bitcoin’in bu kadar düşmesinin sebebi nedir ve bu değerlere düşmesi normal mi?

0

Bitcoin var olduğu günden beri en ciddi düşüş eğilimi gösterdi ve kripto para piyasaları ciddi bir dalgalanma yaşıyor. Herkesin merak ettiği soru: Bitcoin‘in bu kadar düşmesinin sebebi nedir ve bu değerlere düşmesi normal mi?

Öncelikle bu kadar ciddi bir düşüş olmasının sebebini şöyle izah edebiliriz; Bitcoin son 3 yılda her ülke gündeminde yerini aldı fakat 2017 yılında ülke gündemlerini bir hayli meşgul etti. 2017 yılı içerisinde finans alanlarında konuşulan konuların zirvesinde Bitcoin vardı. Bu gündemler küçük büyük fark etmez her yatırımcının dikkati çekmeyi başardı. Üretim sayısı belli olan bir şeye fazla talep olunca değeri 1000 $ ‘dan 7500 $ ‘a kadar geldi. Bu normal bir büyüme eylemiydi fakat bildiğiniz üzere borsalarda bir deyim vardır “büyük balık küçük balıkları yutar”. Bu kadar hızlı büyüyen ve dikkat çeken bir piyasada büyük balıklar yine küçük balıkları avlamak adına Bitcoin ‘i yem olarak kullandılar. Bir ay içerisinde 7500 $ değerinden 20.000 $ değerine yükseltildi ve ciddi bir manipülasyon ile birlikte “bu fırsat kaçıyor ” imajı sergileyip bilinçli hareket etmeyen binlerce insanın iştahını kabartıp alım yapmasını sağladılar. tabi istedikleri küçük balıkların yem olması adına iyi bir zaman dilimi yakalayıp satış eylemini gerçekleştirdiler.

Diğer yönden ülkelerin Bitcoin gücünü kontrol etmek istemeleri yönünde çıkan haberinde bu düşüş yönünde bir payı var diyebiliriz. Acemi yatırımcıların panik olarak satış yapma etkisi de düşüşe destek veriyor.

Bitcoin grafiklerinden yola çıkarak gerçekleri görebiliriz:

 1. Aylık Grafik: 
  Bitcoin’in aylık zaman dilimlerine göre yükseliş düşüş grafiği

  Bu grafikte aylık yükselme açılarını görebiliyoruz. Dikkat ederseniz en üst açı normal büyümenin 3 katına karşılık gelen bir açı oluşturuyor ve anormal bir büyümenin olduğunu gösteriyor. Son iki kırmızı çizginin düşüşleri ise anormal büyümeye karşılık anormal düşüşleri ifade ediyor. Genel olarak ise şuan ki 9 – 10 Bin $ değerinin ise normal büyüme trendine göre olması gereken rakamlar olduğunu söyleyebiliriz.

 2. Haftalık Grafik: 
  Bitcion’in haftalık zaman dilimlerine göre yükseliş düşüş grafiği
  Bu grafik ise bizlere haftalık zaman dilimlerinde ki yükselme ve düşme eğimlerini gösteriyor. 7500 $ değerine kadar organik bir büyüme eğilimde iken 7500 $ ile 20.000 $ arasında anormal bir yükselişi daha net görebiliyoruz. Tabi sonrasında ise anormal büyümeye karşılık anormal düşüş eğilimi oluyor.
  Bitcoin fırsatının kaçtığını düşünerek hiç bir bilgisi olmadan değeri çok düşük olan altcoinlere yatırım yapan kişi sayısı da bir hayli fazla. 1400 civarında kripto para var ve bunların %80 ‘inden fazlası hayali diyebiliriz. Büyük balıklara yem olmamak adına çok dikkatli olmakta fayda var.
  Her zaman dediğimiz gibi panik yapmadan doğru kararı verenler karlı çıkacaklardır. Ayrıca bu düşüş yeni alım fırsatları doğurabilir, dikkatle izlenmesi gerekir.

  Birde İsmail Hakkı Polat Beyin paylaştığı önemli bilgileri hatırlatmak isteriz;

  KriptoPara piyasalarının son durumuna ilişkin gözlemlerimi içeren kısa bir flood!

  1. İlk 500 milyar dolara kadar ben de destekledim ama KriptoPara piyasası “BitCoin trenini kaçırdığına” inanan küçük yatırımcıların ‘potansiyeli yüksek coinleri ucuzken yakalama’ pazarına dönüştü.

  2. Maalesef bu gidişat, hayatında göremeyeceği piyasa değerlerine yükselen bir sürü coin yarattı. Çoğunun da daha hazır ürünü bile yok ama en düşük piyasa değerleri 100 milyon dolarlar seviyesine ulaştı.

  3. 2001 yılındaki dot com krizine tanıklık etmiş biri olarak mevcut gidişatın bu yöne evrildiğinden endişe duyuyorum.

  4. Ortada doğru düzgün iş planı olmayan ama vaadi bol ve sosyal medya duyurularıyla, meetuplarla, pompalanan coinler yüzünden köhnemiş işleyişlere yenilikçi çözümler üreten KriptoParalar da zarar görecek.

  5. Bu pompalama sürecinde en çok KriptoParaların ‘sürekli kazandıran’ performansına bakarak araştırmadan, detaylarına vakıf olmadan olaya balıklama atlayan küçük yatırımcıların piyasanın balinalarına yem olmaları endişelendiriyor beni.

  6. Bu yükselişin eninde sonunda düşüşlü bir düzeltmesi olacak ama bu işe para yatıranların çoğunun bu büyük düşüşten korunacak bilgi ve sorgulaması yok. Hemen herkes “şu coin çıkacak” diyen birilerinin işaretine bakıyor.

  7. KriptoPara kavramı, şu andaki piyasa değeri onda birine inse bile anlamını kaybetmeyecek kadar önemli olacak gelecekte. 2001 yılındaki krizin ardından batan bir sürü İnternet şirketi, İnterneti öldurmedi aksine çok daha güçlü Google, Facebook, ve digerlerini yarattı.

  8. Ancak bu sancılı geçiş sürecinde siz, siz olun ve dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmayın. Çok yerde söyledim, burada da yazayım; KriptoPara piyasaları, hele şu dönemde borç alıp, kredi çekip girilecek bir piyasa değil. Aman dikkat!

  www.KriptoPara.org – Kripto Para Platformu Editörü

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?