Bitcoin Görüşleri Değişiyor, Kurumsal Yatırımlar Artıyor, Bitcoin’i (BTC) Ne Bekliyor?

0

Bitcoin uzun zamandır dijital altın olarak nitelendiriliyordu. Ancak bu sene koronavirüsün de etkisiyle merkez bankalarının sürekli para basmaya başlaması ve bu politikanın devam ediyor olması bu anlatıyı güçlendirdi. Gelişmelerin etkisiyle Bitcoin fiyatı da merkez bankalarının ekonomi politikalarından payına düşeni aldı ve fiyat şu anda 2020 yılı başındaki fiyatın iki katının üzerinde bulunuyor.

Bunların yanı sıra birçok isim geçtiğimiz yıllarda Bitcoin’i eleştirmiş, yasaklanacağını söylemiş ve bir değerinin olmadığını dile getirmişti. BTC’nin yasaklanabileceğini düşünen ve sık sık BTC’yi eleştiren Ray Dalio da bunlardan biriydi. Ancak son açıklamalara bakılırsa Dalio fikrini değiştirmiş gibi görünüyor.

“Bitcoin Altının Alternatifi Olabilir”

Dünyanın en büyük hedge fonlarından Bridgewater Associates’in kurucusu ve milyarder yatırımcı Ray Dalio yaptığı son açıklamalarda, Bitcoin’in artık kendini “altın benzeri bir varlık alternatifi” olarak kanıtladığını ifade etti.

Dalio Bitcoin‘in, merkez bankası teşvik önlemleri tarafından daha da kötüye giden ABD servet eşitsizliği ile mücadeleye yardımcı olup olamayacağı ile ilgili bir soruya yanıt olarak sosyal haber sitesi Reddit’te, “Bitcoin ve diğer bazı dijital para birimlerinin son on yılda altın ve diğer sınırlı arza sahip varlıklara alternatif olarak kendilerini kanıtladıklarını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kurumsal Yatırımlar Artıyor

Önemli isimlerin Bitcoin ile ilgili görüşlerinin değiştirmesinin yanı sıra kurumsal yatırımların da 2020 yılında gözle görülür bir şekilde arttığı görülüyor. 2017 yılında yaşanan boğa koşusu ve sonrasında yapılan çoğu açıklamada kurumsal yatırımın kripto para ekosistemi için çok önemli olduğu ve benimsenmenin önündeki en büyük engel olduğu ifade ediliyordu.

Görünüşe göre artık bu engel kalkmaya başladı, çünkü her geçene gün yeni bir büyük yatırımcının ya da devasa şirketin Bitcoin yatırımı yaptığını görüyoruz.

MicroStrayegy’nin büyük hamlesinin ardından Bitcoin yatırımı yaptığını ve 100 milyon dolarlık BTC aldığını açıklayan şirket Massachusetts Mutual Life Insurance (MassMutual) oldu.

Bunlar Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Uzman isimlere göre 2017 yılındaki fiyat artışları ile günümüzdeki fiyat artışlarının arasındaki en büyük fark bu artışları yönlendiren kesimden kaynaklanıyor. 2017 yılındaki ralli bireysel yatırımcılar tarafından kontrol edilmiştir. Günümüzdeki rallini ise kurumsal katılımlar tarafından yönlendirildiği düşünülüyor.

Dolayısıyla 2017 yılında daha küçük meblağlar ralliyi yönlendirmişti, bu sefer milyon dolarların rallinin başında olduğu ifade ediliyor. Bu sebeple Bitcoin’in fiyat artışının bu sefer çok daha büyük olacağı düşünülüyor. Hatta bazı isimler 2021 yılı bitmeden Bitcoin’in 200.000 doları görebileceğini düşünüyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?