Üretim Yapmak

“Crypto Coin / Kripto para madenciliği yaparak ben de zengin olmak istiyorum, ama nereden başlayacağımı bilemiyorum…” Bunun detayına değinmeden önce, kısaca Coin madenciliği nedir, bunu bir ele almakta fayda var.


Coin madenciliği sizin için uygun mu?

Bir işe başlamadan önce o işin size uygun olup olmadığını tartmanız gerekir. Yoksa vereceğiniz emeğe, zamana ve harcadığınız paraya yazık olur. Tahminimiz coin madenciliğine başlama sebebiniz daha fazla coin sahibi olmak istemeniz. Ancak bilmeniz gerekir ki düzgün madencilik ekipmanları ve yüksek elektrik faturaları için ayıracak ciddi bir miktarda paranız yoksa bu iş sizin için karlı bir iş olmayacaktır. Bu nedenle sadece coin sahibi olmak istiyorsanız sadece coin alın deriz ancak coin madenciliğini evden yürütebileceğiniz, başta yatırımınızı yapıp sonrasında size kazandırmaya başlayacak bir iş olarak görüyorsanız evet bu iş size uygun olabilir.


Mutlaka bir madencilik donanımı almalısınız

Bugünün coin madenciliğinin zorluk seviyesinde evde kullandığınız bilgisayarınız ile ya da eski bir madencilik donanımı ile kar edebilmeniz çok çok zor. Eski bir madencilik donanımından kastımız ise son 6 ay içinde üretilmemiş olanlar!

Çok kaliteli ancak görece fiyatları da yüksek cihazlar. Ayrıca unutmayın ki coin mining donanımı tek ihtiyacınız olan şey değil. Bu donanımlar iyi bir güç kaynağı gerektirir, soğutulmaya ihtiyaç duyar ve ayrıca gürültülü çalışırlar. Bu yüzden serin bir yerde tutmanız gerekirse fan kullanmanız iyi olacaktır.


Tek başınıza bitcoin madenciliği yapamazsınız. Bir madenci havuzuna (bitcoin mining pool) ihtiyacınız olacak

Süper bir coin madencilik donanımı satın aldınız diyelim. Yine de tek başınıza coin madenciliği yapamazsınız. Tek başınıza işlem kapasitesi yeterli olmayacaktır. Bu sebeple birlikte coin mining yapıp karı paylaşan madenci havuzları ortaya çıkmıştır. Birlikte çalışmaya başladığınızda bir sonraki transfer bloğundan yaptığınız iş kadar karşılığını almaya başlarsınız.

Hangi madenci havuzuna katılacağınızı seçerken birkaç soru sormak gerekir:

  • Ödül yöntemi nedir? – Orantılı(proportional) /Paylaşım başına ödeme(pay per share) /Skor bazlı (score base)/ PPLNS
  • Madencilik ve transfer ücreti olarak ne kadar ödeme alıyorlar?
  • Ne kadar sıklıkla yeni bir blok buluyorlar? (ne kadar sıklıkla ödül alacağınız anlamına gelir)
  • Ödeme çekme kolaylığı nasıldır?
  • İstatistikleri nasıl?
  • BTC+MNC ortak madenciliği sunuyorlar mı?
  • Havuz ne kadar stabil?

Bilgisayarınıza madencilik programı edinin

Tüm ihtiyaçları hallettiniz. Neredeyse madenciliğe başlamaya hazırsınız. Coin madenciliği donanımızı kontrol etmek ve görüntülemek için bir madencilik programına ihtiyacınız olacak. Kullandığınız coin mining donanımına uygun programı kullanmalısınız. Birçok madencilik havuzunun Bitminer gibi kendi yazılımları vardır ama bazılarında ise yoktur. Burada Bitcoin madenciliği yazılımlarının bir listesini bulabilirsiniz. PC için en popüler programlar BFGMinerve 50Miner programlarıdır. Mac kullanıcıları da MacMiner isimli programı tercih edebilir.


Madencilik başlasın!

Evet, umarız bu aşamaya kadar herşey yolundadır. Madenci donanımızı prize takın ve çalıştırın! Ayrıca cihazınızı bilgisayara bağladığınızdan (genellikle usb yoluyla) ve yazılı çalıştırdığınızdan emin olun.

İlk yapmanız gereken Madenci havuzunuzu girmek ve kullanıcı adı-şifre ile giriş yapmak. Yapılandırma bittiğinde baya baya coin madenciliğine başlamış oluyorsunuz. Bir sonraki blok bulma işlemi tamamlandığında işlemlerden payına düşeni alacaksın. Ödülünü coin olarak alacaksın bu nedenle havuza kayıt olurken gerekli yere doğru coin adresini yazmayı ihmal etme.
İşte böyle. Evde madencilik için gerekli donanım ve yazılımı kurdun ve coin madenciliğine hoş geldin!
Eğer evde madencilik için gerekli donanım ve elektrik ücretleriyle uğraşmak istemiyorsan başka bir alternatif daha var Cloud Mining (bulut madencilik). Bu konuyla ilgili yazımızı da ilerleyen zamanlarda paylaşacağız.


BİR BİREY OLARAK KRİPTO PARA PİYASASINDAN KAZANÇ ELDE ETMEYİ PLANLIYORSANIZ

Web sayfamızda sponsorlu makaleler kategorisinde bulunan sistemleri inceleyebilirsiniz.